کری از بارزانی خواست در دولت متحد عراق سهیم باشند

جان کری

وزیر امور خارجه آمریکا در سفر به اقلیم کردستان عراق با رهبران کرد دیدار و از آنها خواست تا در تشکیل دولت متحد عراق سهیم باشند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از سایت عرب آن‌لاین، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، صبح امروز (سه‌شنبه) وارد اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق شد و از فرودگاه مستقیما به دفتر مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق رفت.

 


کری در دفتر بارزانی نشستی را با مسعود بارزانی، نوشیروان مصطفی، رئیس حزب تغییر (دومین حزب بزرگ موجود در دولت اقلیم کردستان)، نیچروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان، برهم صالح، معاون رئیس حزب اتحادیه میهنی کردستان و قباد طالبانی، معاون رئیس اقلیم کردستان و پسر جلال طالبانی، رئیس‌جمهوری عراق برگزار کرد.



 


در این دیدار کری از رهبران کرد خواست تا در دولت مشارکت ملی عراق حضور داشته باشند و از روند سیاسی در این کشور کناره‌گیری نکنند.



 


 


به گفته منابعی در دولت اقلیم کردستان عراق رهبران کرد نیز شرط مشارکت در دولت آتی عراق را کناره‌گیری مالکی از قدرت اعلام کردند.



 


 


در این گفتگو که پشت درهای بسته انجام شد همچنین قرار شده تا مسئولان کرد مساله استقلال اقلیم کردستان عراق را با کری در میان بگذارند که جزئیاتی از این امر منتشر نشده است.



 


بارزانی همچنین در استقبال از وزیر خارجه آمریکا در دفترش خطاب کری به گفت: حملات گسترده‌ای که افراد مسلح در شمال، شرق و غرب عراق آن را آغاز کرده‌اند شرایطی جدید و عراقی جدید به وجود آورده است و عراق پس از این حوادث با عراق پیش از آن متفاوت خواهد بود.



 


جان کری در فرودگاه اربیل مورد استقبال فلاح مصطفی، مسئول روابط خارجی دولت اقلیم کردستان عراق و هیمن هورامی، مسئول روابط خارجی حزب دموکرات کردستان قرار گرفت و مسعود بارزانی و یا نخست‌وزیر اقلیم به استقبال وی نرفتند.



 


به گفته منابع کردی جان کری، فلاح مصطفی را با عنوان "وزیر خارجه کردستان" خطاب کرده است که این دو موضوع می‌تواند معانی سیاسی خاص خود را داشته باشد.



 


خبرگزاری‌های کردزبان همچنین اعلام کردند که به دلایل امنیتی کری شب گذشته را بغداد نمانده و راهی بحرین شده و از آنجا به اربیل آمده است.



 


 


انتهای پیام



           
کد N356177