رویترز مدعی شد: ایران به دنبال حل مشکلش با یک بانک بزرگ اروپایی است

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه ادعا کرد ایران برای انجام معاملات تجاری با بانک اچ‌اس‌بی‌سی به دنبال حل مشکلش با این بانک است. اچ‌اس‌بی‌سی‌ این معاملات را به‌دلیل ترس از نقض تحریم‌های ایران متوقف کرده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بانک‌هایی چون اچ‌اس‌بی‌سی (HSBC) با وجود این که ایران از زمان به‌دست آمدن توافق اولیه ژنو توانسته‌اند تا حدی از تحریم‌های غرب رهایی یابند، برای انجام معاملات اقتصادی با ایران بررسی‌های موشکافانه‌تری انجام می‌دهند.

ایران و گروه 1+5 در نوامبر سال 2013 در ژنو به یک توافق اولیه دست یافتند که بر اساس آن ایران در ازای کاهش تحریم‌های اقتصادی غرب بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای‌اش را به حالت تعلیق درآورده است.

براساس گزارش رویترز، بانک فرانسوی بی‌ان‌پی هم‌اکنون به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران در سال‌های 2002 تا 2009 ممکن است به پرداخت جریمه نقدی تا 9 میلیارد دلار محکوم شود.

ایران در این تحریم‌ها که از سال 2006 تاکنون اعمال شده هیچ‌گاه از خرید کالاهای اساسی محروم نبوده اما به‌دلیل مشکلات برای پرداخت و دریافت این کالاها در طول دو سال گذشته با سختی‌هایی روبه‌رو بوده است.

یک منبع در بانک اچ‌اس‌بی‌سی که خواست نامش فاش نشود به رویترز گفت: این بانک نیز نگران برخورد با مکانیزم‌های کنترل این تحریم‌هاست. اچ‌اس‌بی‌سی در هفته‌های اخیر مانع از معاملات این‌گونه کالاها از سوی ایران شده است.

یک منبع اروپایی در این‌باره گفت: آن چه من می‌دانم این است که آن‌ها مانع از پرداخت و خروج مبالغ این معاملات از ایران شده‌اند.

پایان‌ پیام

کد N356173