نیویورک مگزین: ایران، دلیل مخالفت اسراییل برای دخالت آمریکا در عراق

سیاسی

یک نشریه آمریکایی در گزارش تحلیلی نوشت: سیاست خارجی آمریکا نشان می‌دهد که نومحافظه‌کاران در این کشور همواره از نفوذ اسرائیل تأثیر گرفته‌اند که خواهان جنگ با عراق بوده است، اما اکنون اسرائیل به‌دلیل وجود رقیبی چون ایران نمی‌خواهد آمریکا در عراق دخالت کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مجله نیویورک مگزین در گزارش خود نوشت: استفان‌والت، تحلیل‌گر سیاست خارجی با پرداختن به چگونگی تأثیر نفوذ اسراییل بر سیاست خارجی آمریکا معتقد است که نومحافظه‌کاران منافع اسراییل را حتی بالاتر از منافع خود آمریکایی‌ها می‌دانند چون لابی اسراییل به‌خوبی توانسته است سیاست خارجی آمریکا را مدیریت کند.

این مجله در ادامه به نقل از این تحلیل‌گر آورده است: این مساله پیش از این در دوران ریاست جمهوری جورج بوش هم دیده شده و نومحافظه‌کاران همواره هواخواه اسراییل بوده‌اند. از این رو عجیب نیست بسیاری از آمریکایی‌ها این‌گونه فکر می‌کنند که جنگ با عراق نیز به‌دلیل منافع اسراییل بوده است.

والتر هم‌چنین در مجله فارین پالسی می‌نویسد: جنگ‌افروزی‌ها و خونریزی‌های آمریکا در عراق به‌دلیل منافع اسراییل است. هم‌چنان که ماشین تبلیغات نومحافظه‌کاران و اسراییل به راه افتاده، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل بار دیگر بر طبل جنگ می‌کوبد، اما گویا این بار شرایط متفاوت است و اسراییل مخالف دخالت آمریکا در عراق است.

این مجله آمریکایی نوشت: دلیل مخالفت اسراییل با دخالت آمریکا در عراق، ایران و حزب‌الله است. ایران حامی دولت عراق است. دولتی که شورشیان داعش (دولت اسلامی عراق و شام) با آن مقابله می‌کنند.

اسراییل ممکن است خواهان داعش نباشد، اما در کنار این، قدرت‌گیری ایران را نیز نمی‌خواهد. از این رو کمک به دولتی که ایران از حامیانش است می‌تواند چنین نتیجه‌ای در برداشته باشد.

اما اکنون نومحافظه‌کاران که خواستار دخالت آمریکا در عراق هستند در واقع برخلاف منافع اسراییل عمل می‌کنند.

انتهای پیام

کد N356172