ابراز تأسف تایلند از تحریم‌های اتحادیه اروپا

تایلند امروز (سه‌شنبه) نسبت به تصمیم اتحادیه اروپا برای محدود کردن روابط دیپلماتیک با بانکوک به‌خاطر کودتای نظامی 22 مه سال جاری میلادی ابراز تأسف کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی صدای روسیه، سیهاساک فوآنگکتکو، وزیر امور خارجه موقت تایلند گفت، وی به "جیزز میگوئل سانز"، سفیر اتحادیه اروپا گفته است که این تصمیم، تحولات اخیر تایلند را به حساب نیاورده است.

اتحادیه اروپا روز دوشنبه اعلام کرد، سفرهای رسمی به تایلند و از تایلند را به حالت تعلیق درآورده و امضای توافق همکاری و شراکت با این کشور جنوب شرق آسیا را به تعویق درآورده است و به خونتای نظامی حاکم تایلند تإکید کرد تا روند مشروع دموکراتیک را از سر بگیرد.

اتحادیه اروپا به دنبال نشست وزرای امور خارجه 28 کشور عضو این بلوک در بیانیه‌ای گفت: اتحادیه اروپا با نگرانی شدید تحولات تایلند را دنبال کرده است چرا که تایلند و اتحادیه اورپا روابط طولانی و محکمی با یکدیگر دارند.

اتحادیه اروپا از خونتای تایلند خواست تا فوراً از طریق برگزاری انتخابات جامع و معتبر روند مشروع دموکراتیک و قانون اساسی را از سر بگیرد.

در ادامه این بیانیه آمده است: تنها یک نقشه راه زود هنگام و معتبر برای بازگشت به حکومت غیر نظامی و مشروع و برگزاری انتخاباتی جامع باعث ادامه حمایت اتحادیه اروپا می‌شود.

اتحادیه اروپا هشدار داد، بسته به شرایط اقدامات بیشتری اتخاذ خواهد شد.

در مقابل ارتش تایلند گفت: به منظور مقابله با افزایش بی‌ثباتی سیاسی، حملات خشونت‌آمیز از سوی گروه‌های رقیب و رکود اقتصادی زمام امور کشور را به دست گرفته است.

سیهاساک گفت: تایلند همیشه برای مذاکره آماده است و از این اقدام یک‌جانبه اتحادیه اروپا نگران شده است.

در مقابل جیزز میگوئل سانز گفت: اتحادیه اروپا به نقشه راه خونتای نظامی تایلند در مورد دموکراسی و برگزاری انتخابات جدید اعتماد کمی دارد.

سیهاساک افزود: امیدواریم اتحادیه اروپا یک دفعه تصمیم‌گیری نکند. اتحادیه اروپا باید اقدامات ما را بیشتر درک کرده و ما را حمایت کند.

انتهای پیام

کد N355921