پالایشگاه بیجی، برگی سوخته در دست داعش

سیاسی

گزارش‌ها از افتادن پالایشگاه بیجی به دست تروریست‌های داعش در حالی منتشر می‌شود که تصرف این پالایشگاه گرچه به دولت عراق آسیب‌های جدی می‌زند اما نفع چندانی برای داعش و هم‌پیمانان آن نیز نخواهد داشت.

گزارش‌ها از افتادن پالایشگاه بیجی به دست تروریست‌های داعش در حالی منتشر می‌شود که تصرف این پالایشگاه گرچه به دولت عراق آسیب‌های جدی می‌زند اما نفع چندانی برای داعش و هم‌پیمانان آن نیز نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، شبه نظامیان "دولت اسلامی عراق و شام" (داعش) از شب گذشته حملات خود برای تصرف پالایشگاه بیجی، بزرگترین پالایشگاه نفت عراق را شدت بخشیده است و براساس گزارش‌های رسیده از عراق توانسته بخش اعظم این پالایشگاه را به دست بگیرد و از کارکنان آن نیز خواسته تا به سر کارهای خود بازگردند.

گرچه این پالایشگاه به دست تروریست‌های داعش افتاده اما از آنجا که نفت خام مورد استفاده آن از طریق خط لوله از چاه‌های نفت جنوب عراق به این پالایشگاه پمپاژ می‌شود، با قطع انتقال نفت از جنوب به این پالایشگاه عملا این تاسیسات بلا استفاده خواهد بود.

کارشناسان مسائل نفتی معتقدند که با پایان یافتن ذخایر نفت خام موجود در مخزن‌های پالایشگاه بیجی، شبه‌نظامیان داعش توانایی انتقال نفت خام به این پالایشگاه برای تصفیه را نخواهند داشت و عملا این پالایشگاه استفاده چندانی برای داعش و هم‌پیمانان آن ندارد.

اما از سوی دیگر از آنجا که پالایشگاه بیجی بزرگترین پالایشگاه نفت عراق و بزرگترین تولید کننده نیازهای داخلی این کشور به نفت و مشتقات آن محسوب می‌شود، تعطیلی آن و تصرفش به دست داعش باعث تشدید بحران سوختی در عراق خواهد شد.

کارشناسان مسائل انرژی در عراق معتقدند که از آنجایی که بیشتر چاه‌های نفت این کشور در کنترل دولت مرکزی و اقلیم کردستان عراق است، تهیه نفت خام برای پالایشگاه بیجی از سوی داعش و هم‌پیمانان آن به مقدار زیاد ممکن نخواهد بود و پالایشگاه بعد از مدتی به مخزن‌های خالی و بدون استفاده تبدیل می‌شود.

پیش از حمله داعش 15 هزار و 800 تن در پالایشگاه بیجی مشغول به فعالیت بودند و 100 کارشناس خارجی نیز آنها را در این امر یاری می‌کردند که با تعطیلی آن کارشناسان خارجی پالایشگاه را ترک کردند اما داعش از دیگر کارکنان پالایشگاه خواسته تا به سر کار خود بازگردند.

انتهای پیام

کد N355919