تحولات اوکراین، عراق، سوریه و لیبی در نشست شورای اروپا بررسی شد

وزرای امور خارجه,عراق93

تهران-ایرنا- وزرای امور خارجه 28 کشور اروپایی به ریاست مسئول سیاست خارجی این اتحادیه عصر دوشنبه در نشستی در لوکزامبورگ تحولات اوکراین، عراق، سوریه و لیبی را بررسی کردند.

به گزارش روز سه شنبه پایگاه اطلاع رسانی شورای اتحادیه اروپا، نشست این شورا به ریاست ˈکاترین اشتونˈ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و 28 وزیر امور خارجه کشورهای عضو این اتحادیه عصر دوشنبه در لوکزامبورگ برای بررسی تحولات اوکراین، عراق، سوریه، مصر و لیبی برگزار شد.

شورا بر اساس دیدگاه های ˈپاولو کلیمکینˈ وزیر امور خارجه اوکراین طرح صلح ˈپترو پوروشنکوˈ رییس جمهوری این کشور را مورد بررسی قرار داده و از آن به عنوان فرصتی اساسی برای تنش زدایی حمایت کرد.

کاترین اشتون در این نشست گفت: ما از روسیه می خواهیم از طرح صلح پوروشنکو حمایت و با استفاده از نفوذ خود به اجرای ان کمک کند. می خواهیم که گستره خشونت پایان یابد و از همه طرف ها درخواست داریم از غیرنظامیان محافظت کرده و اجازه دهند سازمان های انسان دوستانه وظایف خود را انجام دهند.

بر پایه این گزارش، وزرای امور خارجه همچنین توافق کردند ماموریت ˈسیاست دفاعی و امنیت مشترکˈ اروپا در اوکراین ادامه یابد تا به دولت کی یف در حوزه امنیت غیرنظامیان از جمله نیروهای پلیس و استقرار حکومت قانون کمک کنند.

همچنین وزرای امور خارجه امور مقدماتی را برای امضای کامل توافق نامه تجاری اتحادیه اروپا و اوکراین به پایان رساند. اتحادیه اروپا به عنوان بخشی از سیاست های خود که الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه را به رسمیت نمی شناسد واردات کالا از کریمه و بندر ˈ سواستوپولˈ را ممنوع دانست.

شورای اروپا همچنین به دلیل شرایط وخیم انسانی در سوریه، 12 وزیر دولت دمشق را نیز تحریم کرد؛ این تحریم شامل ممنوعیت سفر و توقیف دارایی های آنهاست. دلیل تحریم این افراد نقش آنها در موارد شدید نقض حقوق بشر عنوان شد. این تصمیم یعنی اکنون اتحادیه اروپا 191 نفر از دولتمردان سوریه را تحریم کرده است.

درهمین حال 53 شخصیت حقوقی مرتبط با سیاست های سرکوبگرانه از جمله بانک مرکزی سوریه، تحت تحریم توقیف اموال توسط اتحادیه اروپا قرار می گیرند.

وزرای امور خارجه آخرین تحولات عراق را نیز در حضور ˈنیکولای ملادینوفˈ نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور عراق بررسی کرده و به شدت حملات گروه (تروریستی) داعش در عراق را محکوم کردند.

آنها همچنین حمایت خود را از مقامات عراقی در مبارزه با تروریسم تکرار کرده و تاکید کردند واکنش های امنیتی باید با راهکار سیاسی مستمر دربرگیرنده همه رهبران و اقلیت های عراقی همراه باشد. کمیسیون اروپا در واکنش به بحران انسانی گسترده در عراق مجموع کمک های خود را در سال 2014 به 12میلیون یورو رساند.

وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مورد مصر نیز حکم صادره علیه خبرنگاران محکوم کردند.

شورای اروپا همچنین با ابراز نگرانی از شرایط امنیتی وخیم لیبی در دوران گذار از انتخابات مجلس این کشور در25 ژوئن (4تیر) حمایت کرد و از همه طرف ها خواست برای برگزاری انتخابات در فضایی آرام از نظر امنیتی تلاش کنند. اتحادیه اروپا همچنین حمایت همه جانبه خود را از ماموریت سازمان ملل متحد در لیبی بیان کرد.

اروپام**9157 ** 1064
کد N355738