کمالوندی در گفتگو با مهر : 

هزارمگاوات برق نیروگاه بوشهر وارد شبکه شد / صالحی به مسکو می رود

سیاست خارجی

سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان اعلام کرد: هزارمگاوات برق نیروگاه بوشهر وارد شبکه اتصال برق کشور شد .

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرد : هزارمگاوات برق نیروگاه بوشهر وارد شبکه اتصال برق کشور شد .

وی با اشاره به توقف کار نیروگاه بوشهر به دلیل برخی تعمیرات و تعویض سوخت ، اظهار داشت : کار راه اندازی نیروگاه از دو هفته قبل آغاز شد و برای ورود برق به شبکه به دو هفته زمان نیاز است تا مانند حرکت ریل قطار کار انجام شود و به سطح مطلوبی از قدرت برسد که به شبکه متصل شود.

کمالوندی درباره سفر  نیکولای اسپاسکی معاون روس اتم به تهران و رایزنی با مسوولان ایرانی گفت: پیش بینی شده  که آقای دکتر صالحی اواخر ماه اوت و اوایل شهریور ماه به مسکو سفر کند و به اتفاق رئیس روس اتم روسیه پروتکل دو کشور در این حوزه را به امضا برسانند.

وی تأکید کرد: در کنار این پروتکل باید قراردادهای تجاری و فنی نیز امضا شود که توسط همکاران ما در روسیه و در همان مقطع امضا خواهد شد .

سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان از تفاهم برای ساخت دو نیروگاه در بوشهر با روسیه خبر داد و گفت: پیش بینی می شود در صورت طی مراحل کار کلنگ زنی این دو نیروگاه تا پایان امسال انجام خواهد شد .

وی در پاسخ به این سئوال که در گذشته  درباره تفاهم برای ساخت 8 نیروگاه با روسیه صحبت شده بود ، بیان کرد: تفاهمات کلی وجود دارد . در سال 72 تفاهم برای ساخت 4 نیروگاه وجود داشته است . اکتون پروتکل که مربوط به 4 نیروگاه بوده است را به 8 نیروگاه رسانده ایم که نشان  دهنده نظر مساعد دولت برای همکاری های بیشتر است .

کمالوندی گفت: باید مورد به مورد در این حصوص صحبت شود و بستگی به شرایط تجاری و... دارد . اکنون در مورد ساخت دو نیروگاه به توافق رسیده ایم .