75 درصد آمریکایی‌ها معتقدند جنگ عراق ارزشش را نداشت

در حالی که اقدامات شبه‌نظامیان داعش در عراق ثبات دولت این کشور را تهدید می‌کند، تنها 18 درصد از آمریکایی‌ها معتقدند جنگ عراق ارزشمند بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه خبری راشا تودی، در نظرسنجی مشترک شبکه خبری سی.بی.اس و روزنامه نیویورک تایمز از شهروندان آمریکایی پرسیده شده آیا حمله به عراق که باعث تلفات و هزینه‌های زیادی شده ارزشمند بود یا خیر.

75 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی اعلام کردند که این جنگ ارزشش را نداشت که 67 درصد بالاتر از نتایج نظرسنجی نوامبر 2011 (کمی پیش از خروج تمام نیروهای آمریکایی از عراق) و 45 درصد بیشتر از اوت 2003 (پنج ماه پس از آغاز حمله به عراق) است.

سناتور دموکرات از کالیفرنیا دایان فینستین که خواستار حملات هوایی در عراق است، گفت: به عقیده من، اقدام مستقیم علیه داعش در حال حاضر از اهمیت ویژه برخوردار است چرا که آن‌ها در حال پیشروی به سمت بغداد هستند. پس باید جلوی آن‌ها را گرفت.

نظرسنجی مشترک سی.بی.اس و نیویورک تایمز که روز دوشنبه منتشر شد مشخص کرد که 63 درصد جمهوری خواهان و 79 درصد دموکرات‌ها و مستقل‌ها فکر نمی‌کنند که جنگ عراق ارزشش را داشته است.

نظرسنجی شبکه خبری سی.بی.اس نشان داد که آمریکایی‌ها برخی از اشکال مداخله مجدد نظامی در عراق را حمایت می‌کنند اما هیچ اتفاق نظری برای انتخاب یکی از این گزینه‌ها وجود ندارد بویژه از آنجا که نیمی از شرکت کنندگان در این نظرسنجی فکر می‌کنند ایالات متحده قابلیت و توانایی جلوگیری از خشونت‌ها در عراق را ندارد.

51 درصد هم از اعزام مشاوران نظامی به عراق حمایت کردند در حالیکه 56 درصد از استفاده از پهپادها برای هدف قرار دادن شبه‌نظامیان پشتیبانی کرده‌اند. 43 درصد نیز از حملات هوایی با جنگنده حمایت کرده و تنها 19 درصد گفتند که آمریکا باید نیرو و سرباز به منطقه اعزام کند.

با توجه به گزینه‌های این نظرسنجی، آمریکایی‌ها درباره نتایج حملات و مداخله در عراق خوشبین نیستند. اکثر آمریکایی‌ها معتقدند که آمریکا نمی‌تواند کاری برای تثبیت اوضاع در عراق انجام دهد. 57 درصد گفتند که اوضاع در عراق از کنترل آمریکا خارج است.

انتهای پیام

کد N355533