اوباما در گفت‌وگوی تلفنی با پوتین:

روسیه حمایت از جدایی‌طلبان را متوقف كند

سیاسی

باراک اوباما گفته است كه روسیه باید دست از حمایت جدایی‌طلبان در شرق اوکراین برداشته و مانع جریان انتقال سلاح در مرزها شود.

«باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا در تماسی تلفنی با «ولادیمیر پوتین» همتای روس خود هشدار داد در صورتی که مسکو برای کاهش تنش‌ها در اوکراین تلاشی سازنده انجام ندهد، بهای آن را پرداخت خواهد کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از رادیو اروپای آزاد، کاخ سفید اعلام كرد كه باراک اوباما این هشدار تازه را حین انجام گفت‌وگوی تلفنی خود با رئیس‌جمهوری روسیه بیان کرده است.

«جاش ایرنست» سخنگوی کاخ سفید تاكید كرد كه اوباما از این گفت‌وگو استفاده کرده تا هشدار استوار آمریکا و غرب را درباره اوکراین به اطلاع پوتین برساند.

باراک اوباما گفته است كه روسیه باید دست از حمایت جدایی‌طلبان در شرق اوکراین برداشته و مانع جریان انتقال سلاح در مرزها شود.

به گفته جاش ایرنست، اگرچه آمریكا معتقد است كه کاربرد راه‌حلی دیپلماتیک همچنان امكان‌پذیر است، اما اگر روسیه اقدامی درست برای کاهش تنش انجام ندهد، بهایی تازه پرداخت خواهد کرد.

از طرف دیگر، کاخ کرملین در بیانیه‌ای که درباره این گفت‌وگوی تلفنی منتشر کرده، گفته است كه رئیس‌جمهوری روسیه خواستار شکل‌گیری یک آتش‌بس واقعی در اوکراین و انجام مذاکرات مستقیم بین طرف‌های درگیری است.

این نخستین بار، از زمان گفت‌وگوی کوتاه رهبران دو کشور در سالگرد «نبرد نرماندی» در ششم ژوئن است که آنها درباره بحران اوکراین با یکدیگر صحبت کرده‌اند.

«پترو پوروشنکو» رئیس‌جمهوری اوکراین، طرح آتش‌بسی را اعلام کرده که بر اساس آن شبه‌نظامیان تا یک هفته فرصت دارند سلاح زمین بگذارند.

این طرح برای کسانی که «جنایتی جدی» مرتکب نشده‌اند، عفو در نظر گرفته و نیز این امکان را به کسانی که می‌خواهند از اوکراین خارج شده و به روسیه بروند، فراهم می‌کند.

مهلت این آتش‌بس تا دو روز دیگر به پایان می‌رسد.

روسای جمهوری اوکراین و روسیه درباره این طرح گفت‌وگو کرده‌اند.

ولادیمیر پوتین شنبه گذشته از این طرح حمایت کرد.

رئیس‌جمهوری روسیه همزمان خواستار توقف عملیات نظامی نیروهای دولتی اوکراین و جدایی‌طلبان هوادار روسیه شده است.

از طرف دیگر، «ماری هارف» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام كرده است كه واشنگتن اطلاعاتی در دست دارد که تانک‌هایی در پایگاهی در جنوب غرب روسیه آماده شده‌اند تا به اوکراین فرستاده شوند.

آمریکا بارها در مورد ارسال سلاح و نفرات از روسیه به داخل اوکراین یا آماده‌باش نیروهای ارتش روسیه در مرزهای آن کشور با اوکراین هشدار داده است.

کد N355515