معاون فرهنگی قوه قضاییه:

وظیفه ما در امر پیشگیری از وقوع جرم با کمک سایر قوا انجام می‌شود

سیاسی

معاون فرهنگی قوه قضاییه گفت: افزایش آگاهی مردم در جامعه، تربیت انسان‌ها و آموزش آنها در زمینه قوانین و ... مقولات بسیار مهمی هستند که باید به آن توجه شود؛ زیرا این موضوعات از بروز بسیاری از تخلفات در جامعه جلوگیری می‌کند.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام و المسلمین صادقی در حاشیه دومین همایش روحانیون و ضابطین فرهنگی دادگستری استان تهران درباره نقش قوه قضاییه در مبارزه با مفاسد اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم، اظهار کرد: پیشگیری از وقوع جرم دو جنبه مهم دارد؛ جنبه اول آن زمانی است که احکام قضایی اجرا می‌شود که تاثیر پیشگیرانه نیز به همراه دارد. به عنوان مثال وقتی حکم قصاص اجرا می‌شود از وقوع جرایم دیگر جلوگیری می‌کند.

وی افزود: زمانی که ما وظیفه‌مان را در دادستانی و محاکم انجام دهیم در راستای پیشگیری از وقوع جرایم عمل کرده‌ایم.

معاون فرهنگی قوه قضاییه با اشاره به جنبه دوم پیشگیری از وقوع جرم، گفت: اقداماتی که در دستگاه‌های مختلف کشور صورت می‌گیرد و تاثیر پیشگیری از وقوع جرم دارد، اقدامات فرهنگی است و ما باید اقدامات فرهنگی را افزایش دهیم تا همه به وظایف خود آشنا شوند. طبیعی است اگر مردم به وظیفه‌شان عمل کنند و به حقوق دیگران تعدی نکنند بسیاری از جرایم اتفاق نمی‌افتد؛ بنابراین افزایش آگاهی مردم بسیار مهم است و همه از جمله روحانیون، مساجد، مدارس و ... در این زمینه باید به وظایف‌شان عمل کنند.

صادقی با بیان اینکه باید آگاهی مردم را افزایش دهیم، ادامه داد: با کمک دستگاه‌های فرهنگ‌ساز مانند آموزش و پرورش از زمان کودکی باید به مقوله تربیت انسان‌ها توجه کنیم؛ زیرا در اکثر کشورهای پیشرفته از زمان کودکی تمام قوانین‌ آموزش داده می‌شود، حتی زمانی که کودکان در مهدکودک هستند این امر اتفاق می‌افتد و همین باعث می‌شود در این کشورها تخلفات کم شود، ولی متاسفانه در کشور ما اینگونه نیست.

وی با بیان اینکه بسیاری از قوانین در کشور ما رعایت نمی‌شوند، گفت: در ایران ظرف یک ماه افراد گواهینامه می‌گیرند ولی در کشوری مانند آلمان یک سال باید رانندگان تحت تعلیم قرار گیرند تا گواهینامه اخذ کنند آن هم گواهینامه موقت. پس مقوله تربیت در کشور ما با کشورهای دیگر فرق می‌کند و این موضوع را در جاهای دیگر هم می‌بینیم و به طور کلی هر جا بی‌نظمی در کشور رخ می‌دهد به دلیل تربیت نادرست ماست.

معاون فرهنگی قوه قضاییه با اشاره به اینکه برخی زیرساخت‌های کشور ما جرم‌خیز هستند، اظهار کرد: به عنوان مثال خیابان‌کشی‌های ما موجب بسیاری از تخلفات می‌شود و شهرداری بسیار اشتباه رفتار کرده است. به عنوان مثال هر جا که جای پارک وجود ندارد تخلفی را در آن می‌بینیم.

وی با طرح این سوال که آیا قوه قضاییه می‌تواند به تنهایی جلوی وقوع بسیاری از تخلفات را بگیرد، ادامه داد: کار قوه قضاییه باید فراگیر و هماهنگ با سایر قوا باشد به ویژه دولت تا بتواند پیشگیری را در مسیر اجرا قرار دهد. ما در این زمینه در معاونت فرهنگی قوه قضاییه، شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم را تشکیل دادیم و این موضوع در لایحه پیشگیری از وقوع جرم در نظر گرفته شده است که امیدواریم هر چه سریع‌تر از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب برسد؛ بنابراین قوه قضاییه به هیچ وجه به تنهایی نمی‌تواند در زمینه پیشگیری از وقوع جرم اقدامات خود را انجام دهد.

صادقی درباره مجازات‌های جایگزین حبس، گفت: ما در این زمینه برنامه‌ای را در معاونت فرهنگی قوه قضاییه در نظر گرفته‌ایم تا احکام مجازات‌های جایگزین حبس را جمع‌آوری و در اختیار رسانه‌ها قرار دهیم و این کار تازه آغاز شده است و ممکن است زمان‌بر باشد.

معاون فرهنگی رییس قوه قضاییه در پاسخ به سوال ایسنا درباره قضات متخلف و برخورد قوه قضاییه در این زمینه، گفت: مسلما با هر تخلفی که در دستگاه قضایی صورت گیرد برخورد می‌شود به شرطی که این موضوع اثبات شود و اگر مردم تخلفی را از برخی قضات مشاهده کردند می‌توانند به مراکز حفاظت و اطلاعات و دادستانی انتظامی قضات گزارش دهند.

وی افزود: نمی‌گویم که قضات متخلف در دستگاه قضایی وجود ندارند، بلکه هستند، ولی درصدش کم است. متاسفانه بسیاری از عناوینی که به قضات نسبت می‌دهند و بر سر زبان‌ها افتاده است صحت ندارد. در واقع چه کسی جرات دارد که به قاضی پیشنهاد رشوه دهد. حتما واسطه‌هایی وجود دارد مانند کارچاق‌کن‌ها. از کجا باید این واسطه‌ها را متوجه شد که باید این موضوع را پیگیری کنیم و این واسطه‌ها قاضی را بدنام کردند و بسیاری از آنها در بعضی از موارد پول را بر می‌دارند و به اسم قاضی مساله تمام می‌شود.

صادقی با ذکر مثالی ادامه داد: تیم دو نفره‌ای وجود داشته است که کارچاق‌کن بودند و هر دوی آنها به طرف یکی از اصحاب دعوا می‌رفت و چک تضمینی از طرف دعوا می‌گرفتند ولی کاری را انجام نمی‌دادند و زمانی که حکم صادر می‌شد طرفی که حکم به نفعش صادر شده بود پولش را می‌داد و طرف دیگر پول را پس می‌گرفت بنابراین اینگونه موضوعات است که در دستگاه قضایی اسم قضات را بدنام کرده است و ما باید جلوی چنین حوادثی را در دستگاه قضایی بگیریم.

انتهای پیام

کد N355387