جدایی‌طلبان اوکراین سرانجام با آتش‌بس موقت موافقت کردند

سیاسی

رئیس جمهور سابق اوکراین گفت: جدایی طلبان حامی روسیه در شرق این کشور با آتش بس موقت اعلام شده از جانب رئیس جمهوری اوکراین، موافقت کرده‌اند.

رئیس جمهور سابق اوکراین گفت: جدایی طلبان حامی روسیه در شرق این کشور با آتش بس موقت اعلام شده از جانب رئیس جمهوری اوکراین، موافقت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری شینهوا، لئونید کوچما، رئیس جمهور سابق اوکراین گفت: آتش بس از جانب پترو پوروشنکو، رئیس جمهور اوکراین اعلام شده و جدایی طلبان در شهر دونتسک واقع در شرق این کشور موافقت کردند تا این آتش بس را بپذیرند.

جدایی طلبان دونتسک و لوهانسک موافقت کردند تا 27 ژوئن سالجاری میلادی، تیراندازی را متوقف کرده و این توافق پس از اعلام آتش بس از جانب پوروشنکو که هفته گذشته صورت گرفت از جانب جدایی طلبان پذیرفته شده است.

رئیس جمهور سابق اوکراین پس از مذاکرات روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: در صورتی که هر دو طرف بر آتش بس موافقت کنند و بر آن نظارت داشته باشند روند عادی مذاکرات صلح در کشور به ویژه در شرق اوکراین آغاز می‌شود.

والری چالی، معاون رئیس کارمندان دفتر ریاست جمهوری اوکراین نیز با مثبت خواندن مذاکرات روز دوشنبه اعلام کرد: این اقدام از جانب جدایی طلبان شرق اوکرای در مسیر درستی صورت گرفته است.

میخائیل زورابف، سفیر روسیه در اوکراین نیز ابراز امیدواری کرد که جمهوری مردم دونتسک و لوهانسک تمایل دارند تا به مذاکرات برای دستیابی به صلح و آتش بس ادامه دهند و روند جامع مذاکرات را برگزار کنند.

پوروشنکو روز جمعه پیشنهاد آتش بس یک جانبه را اعلام کرد اما تا روز دوشنبه جدایی طلبان شرق اوکراین این آتش بس را نپذیرفته بودند. همچنین ارتش اوکراین در تلاشی برای به دست گرفتن کنترل مجدد مناطق شرقی این کشور عملیات ضد ترور علیه جدایی طلبان شرق اوکراین به راه انداخته است و تا کنون در جریان خشونت‌ها و درگیری‌ها در این مناطق بیش از 20 تن کشته شدند.

انتهای پیام

کد N355224