سفیر ایران در سازمان ملل: آمریکا به مسوولیت خود برای استعمار زدایی از پورتوریکو عمل کند

سیاسی

حسین دهقانی، سفیر و سرپرست نمایندگی دائم ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک به نمایندگی از جنبش غیرمتعهدها در نشست سالانه کمیته ویژه استعمارزدائی این سازمان بر مواضع اصولی این جنبش درباره موضوع استعمارزدائی از جمله سرزمین تحت استعمار پورتوریکو و حق مردم آن سرزمین برای خودمختاری و کسب استقلال بر اساس قطعنامه‌ شماره 1514 سال 1960 مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دهقانی در بخشی از سخنان خود با اشاره به اسناد جنبش غیرمتعهدها، از جمله سند سران جنبش در تهران، از مجمع عمومی سازمان ملل خواست که موضوع پورتوریکو را با توجه به سابقه 39 ساله آن در دستور کار کمیته استعمارزدائی سازمان ملل و بیش از 32 قطعنامه اجماعی در دستور کار خود قرار دهد.

سفیر کشورمان در سازمان ملل در ادامه سخنان خود از دولت آمریکا خواست که به مسوولیت خود در قبال تسریع در روند استعمارزدائی مردم پورتوریکو عمل کرده و به مردم آن مستعمره اجازه دهد به طور کامل از حق لاینفک خود برای خودمختاری و استقلال استفاده کنند.

سفیر کشورمان در سازمان ملل همچنین از دولت آمریکا خواست که سرزمین‌های اشغال شده و تاسیسات مربوطه را به مردم پورتوریکو بازگرداند.

حدود 50 نفر از حاضران نیز در سخنرانی‌هایی به محکومیت اشغال پورتوریکو توسط آمریکا و ظلمی که این کشور بر مردم آن سرزمین روا داشته و می‌دارد پرداختند.

انتهای پیام

کد N355197