مسعود بارزانی: زمان آن فرا رسیده که کردها آینده خود را مشخص کنند

ایسنا نوشت:

رئیس منطقه کردستان عراق با بیان اینکه دولت مرکزی این کشور کنترل همه چیز را از دست داده است، گفت: اکنون زمان آن فرا رسیده که کردها آینده خود را مشخص کنند.
مسعود بارزانی، رئیس منطقه کردستان عراق در مصاحبه با شبکه خبری سی.ان.ان تاکید کرد: امکان ندارد اوضاع عراق به همین منوال پیش برود. ما از منطقه کردستان علیه هرگونه تجاوز و تهدیدی دفاع خواهیم کرد.

وی افزود: عراق در فروپاشی آشکاری به سر می‌برد و دولت مرکزی سلطه خود بر همه چیز را از دست داده است.

بارزانی خاطرنشان کرد: فروپاشی عراق به خاطر ما نیست بلکه دیگران سبب این فروپاشی هستند. در حال حاضر زمان آن فرا رسیده که کردها، هویت و نقشه آینده خود را مشخص کنند.

وی ادامه داد: استقلال برای کردها یک رویا نیست و با وجود اینکه کردستان دو دهه است به صورت مستقل اداره می‌شود اما کردها هیچ‌گاه به تمایلشان برای تحقق استقلال اشاره‌ای نکرده‌اند.

رئیس منطقه کردستان تصریح کرد: ما در حال حاضر عراق جدیدی را می‌بینیم که با عراق روزها و هفته‌های پیش فرق می‌کند. حوادث اخیر عراق نشان داد که ملت کرد باید در حال حاضر فرصت را غنیمت شمرده و آینده خود را مشخص کند.

وی گفت: ما موضوع استقلال کردستان را در گفت‌وگو با جان کری، وزیر خارجه آمریکا که به عراق سفر کرده مطرح می‌کنیم.

بارزانی تاکید کرد: آشتی ممکن است در داخل کشور صورت بگیرد اما به شرط تفاهم میان اهل تسنن و تشیع و وجود تضمینی برای مشارکت واقعی در قدرت.

وی تصریح کرد: اوضاع عراق بسیار پیچیده است و کسی که مسئول این اوضاع است باید کنار برود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا منظورش از این مسئول نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق است، گفت: مطمئنا، او رهبر ارتش است و ارتشی از طرفداران شخصی خود تشکیل داده نه از طرفداران کشور، وی با قدرت و کشور بازی می‌کند و الان نتیجه آن را می‌بینیم.

بارزانی خاطرنشان کرد: مالکی از ما نخواست علیه داعش بجنگیم بلکه برعکس با درخواست ما برای ارائه کمک‌رسانی مخالفت کرد.

وی گفت: من پیش از اینکه داعش کنترل برخی مناطق عراق را در دست بگیرد نسبت به خطر و تهدید این گروه هشدار داده بودم.

بارزانی تاکید کرد: همه آنچه اتفاق افتاده فقط به خاطر داعش نیست بلکه این گروه از ناخشنودی دولت عراق از مالکی استفاده کرد و به انجام اقدامات خود پرداخت.

52261

کد N355119