جدائی طلبان اوکراین با برقراری آتش بس موافقت کردند 

آمریکا اروپا

جدائی طلبان اوکراین شب گذشته ضمن قبول برقراری آتش بس در مناطق شرقی این کشور از تصمیم خود برای تلاش جهت کاهش ناآرامی ها خبر دادند. 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، شب گذشته شهر دونتسک میزبان نشستی بود که توسط "پترو پوروشنکو" رئیس جمهور اوکراین ترتیب داده شده بود. در این نشست نمایندگان از سوی رئیس جمهور سابق این کشور، دولت، جدایی طلبان شرق اوکراین و همچنین اتحادیه اروپا حضور داشتند. 

این نشست در راستای برنامه پوروشنکو برای بازگرداندن ثبات به اوکراین برگزار شد. رئیس جمهور جدید اوکراین در همین راستا از ابتدای هفته جاری، برقراری آتش بس در مناطق شرقی را اعلام کرد، اما برخی رسانه ها از نقض آن به سبب اقدامات جدایی طلبان خبر دادند. 

به نوشته آسوشیتدپرس، جدایی طلبان اوکراین پس از برگزاری نشست شب گذشته با برقراری آتش بس موافقت کردند. موافقت این افراد در حالی است که طی روزهای گذشته "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه نیز از برقراری آتش بس و تلاش برای کاهش ناآرامی ها درشرق اوکراین حمایت کرده بود. 

تصمیم رئیس جمور جدید اوکراین برای کاهش ناآرامی ها در این کشور و حمایت روسیه از این اقدام نشان می دهد که تبلیغات رسانه های غربی درباره دست داشتن روسیه در اغتشاشات شرق اوکراین چندان مورد اطمینان نیست. 

اوکراین از نوامبر سال گذشته میلادی به سبب اقدام دولت وقت در امضای قرارداد تجاری با روسیه وارد بحران شد، بحرانی که موجب برکناری "ویکتور یانوکوویچ" از سمت ریاست جمهوری و استقلال شبه جزیره کریمه از اوکراین شد.

جدایی طلبان شرق اوکراین در حالی با برقراری آتش بس موافقت کرده اند که آنها نیز خواهان استقلال از این کشور هستند به طوریکه حتی نام دونتسک را به جمهوری دونتسک تغییر داده اند.