سعدالله زارعی:

آمریکا به دنبال ایجاد خاورمیانه جدید است/داعش گریبان حامیانش را می گیرد

داعش

تهران- ایرنا- کارشناس مسایل سیاسی با اشاره به وضعیت ایجاد شده در سوریه و عراق و نقش کاخ سفید در این رابطه گفت: آمریکا از دیر باز به دنبال خاورمیانه جدید است.

به گزارش ایرنا، «سعدالله زارعی» کارشناس مسایل سیاسی دوشنبه شب در برنامه تلویزیونی درباره شرایط ایجاد شده در عراق گفت: آمریکا و برخی کشورهای غربی به دنبال خاورمیانه جدید هستند؛ آنها قصد دارند با پیاده کردن خاورمیانه جدید، کشورهای اسلامی را کوچک کنند تا در کنترل و سرکوب کشورهای منطقه دست بازتری داشته باشند.

وی افزود: با مطرح شدن نژاد و بحث شیعه و سنی، آمریکا در نهایت اهداف لابی صهیونیستی را در خاورمیانه دنبال می کند و برخی کشورهای منطقه نیز با کاخ سفید همراهی و همکاری نزدیک دارند.

زارعی تاکید کرد: در صورتی که آمریکا به اهداف خود برسد، کشورهای که در منطقه با ایجاد داعش و دیگر گروه های تروریستی منطقه را متشنج کرده اند، این مشکل گریبان آنها را نیز خواهد گرفت.

کارشناس مسایل سیاسی با بیان اینکه در این بحران ها رژیم صهیونیستی بیشترین منافع را کسب می کند، افزود: کشورهای دیکتاتوری و آمریکا تحمل نظام مردم سالاری عراق را ندارند و با طرح موضوع های مختلف خواستار ایجاد تشنج در عراق هستند تا این کشور نتواند به اهداف از پیش تعیین شده خود دست یابد.

وی ادامه داد: در واقع واشنگتن و متحدانش به دنبال آن هستند تا از این طریق، نظام مردمسالاری عراق را زیرسوال ببرند.

شیخ ˈخالد الملاˈ رییس جماعت علمای عراق نیز در گفت و گوی تصویری، با محکوم کردن تحرکات داعش و حمایت آمریکا و کشورهای منطقه از این گروه تکفیری گفت: داعش دست پرورده بحران سازان منطقه است ودر این میان مردم عراق هستند که از زیاده طلبی آنها آسیب جدی می بینند.

وی گفت: دشمنان با ایجاد اختلاف میان مسلمانان قصد دارند برادرکشی راه بیاندازد؛ هدف آنها نابود کردن عراق و منطقه است.

رییس جماعت علمای عراق همچنین افزود: رژیم صهیونیستی با بحران سازی در عراق و کشورهای اسلامی به دنبال تجزیه کشورهای اسلامی است تا آنها را آسانتر تحت سیطره غرب و دست نشاندگان شان در منطقه درآورد.

وی با تاکید بر اینکه در بحران کنونی عراق، کشورهای همچون عربستان، ترکیه و قطر دیده می شوند، ادامه داد: داعش با اقدامات خود در قتل مردم بی دفاع و علما نشان داده که گروهی وحشی، منافق و قاتل هستند که با عناوین اسلامی قصد تخریب چهره واقعی اسلام را دارند.

خالد الملا با تاکید بر اینکه مشکل داعش و آمریکا، دولت نوری مالکی نیست، گفت: آمریکا ادعای طرفداری از دموکراسی را دارد اما در عمل پس از انتخابات اخیر عراق به نحو دیگری عمل کرد و مردم سالاری عراق را به چالش کشیده و با ایجاد بحران تروریستی و حمایت از گروه تروریستی داعش نشان داده است که به دنبال مهره چینی در عراق است.

**1488 ** 2023
کد N354836