احضار سفیر استرالیا به وزارت امور خارجه

سیاست خارجی

در پی اظهارات دادستان کل استرالیا مبنی بر حذف واژه  "سرزمین اشغالی" در مورد بیت المقدس شرقی ، سفیر استرالیا در تهران به وزارت امور خارجه فرا خوانده شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقا وزارت امور خارجه کشورمان در این ملاقات ، مراتب تاسف و اعتراض جمهوری اسلامی ایران به اظهارات دادستان کل استرالیا را به سفیر ابلاغ و خواستار تصحیح این مواضع از سوی دولت استرالیا شد.
 
وی با اشاره به سابقه تاریخی اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی و تاکید بر اینکه بیت المقدس قبله اول مسلمانان جهان بوده و از جایگاه والایی در جهان اسلام برخوردار است خاطرنشان ساخت که اسناد و کنوانسیونهای بین المللی صادره در خصوص فلسطین و قدس شریف نیز بر اشغالی بودن بیت المقدس تاکید دارد.
 
سفیر استرالیا در این دیدار با تاکید بر اینکه نقطه نظرات جمهوری اسلامی ایران را به مقامات کشورش منعکس خواهد کرد ضمن ارائه توضیح مبنی بر اینکه اظهارات دادستان کل که در کمیسیونهای تخصصی مجلس صورت گرفته است بیشتر حالت شرح وقایع داشته تا بیان سیاستهای دولت استرالیا گفت: تغییری در رویکرد دولت متبوعش نسبت به موضوع فلسطین و اسرائیل ایجاد نشده است و مواضع کشورش در چارچوب قطعنامه های سازمان ملل است.
 
سفیر استرالیا افزود: این رویکرد در نامه وزیر خارجه استرالیا خطاب به دبیرکل سازمان همکاری های اسلامی نیز مورد تاکید قرار گرفته است.