دیدار معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با فرمانده نیروی دریایی ارتش

نیروهای مسلح

معاون علمی فناوری رئیس جمهور با دریادار سیاری و هیئت رئیسه نیروی دریایی ارتش در ستاد فرماندهی این نیرو دیدار و در نشستی راه‌های همکاری دولت با نیروی دریایی را بررسی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی نیروی دریایی ارتش، سورنا ستاری در نشستی با هیئت رئیسه نیروی دریایی ارتش راه های همکاری دولت با نیروی دریایی را بررسی کرد.

در این نشست ابتدا دریاداردوم غلام زاده رییس سازمان جهاد و خودکفایی نیروی دریایی ارتش با اشاره به فرمان مقام معظم رهبری به ایجاد سازمان های تحقیقات در نیروهای مسلح، گفت: با توجه به کمک بخش های دولتی و خصوصی و با تکیه به دانشگاه های علمی کشور بیش از 500 پروژه علمی تعریف کردیم که باعث شد زیر ساخت های بسیاری در بخش دریایی ایجاد شود.

وی افزود: در طول این مدت ما توانستیم تامین امنیت خطوط مواصلاتی و اقتصادی را از زمان جنگ تا به امروز برقرار کنیم.

دریادار غلامزاده ادامه داد: ما باید پا به پای تکنولوژی های دریایی جهان پیش بریم و این نیاز به حمایت دولت است.


وی با بیان اینکه ساخت و طراحی انواع شناورها به دست متخصصان داخلی صورت می گیرد، اذعان داشت: نیروی دریایی سعی کرده است علم و دانش موجود در دانشگاه ها را به تولیدات مدنظر خود و تولیدات تجاری تبدیل کند و اما نیاز به ایجاد تعرفه ای جهت حمایت از مخترعان داخلی است.


در ادامه سورنا ستاری با بیان اینکه بحث اصلی تجاری سازی است، اظهارداشت: پژوهش باید به تجاری سازی برسد در غیر این صورت در نطفه خفه خواهد شد.


معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزود: در نیروی دریایی فعالیت های خوبی صورت گرفته است و می تواند در توسعه شرکت های دانش بنیان همکاریهای قابل اتکایی داشته باشد.


وی خاطرنشان کرد: دولت با دادن تسهیلات به شرکت های دانش بنیان و بخش های خصوصی آنها را حمایت می کند.


دریادار دکتر حبیب ا... سیاری نیز با اشاره به اینکه نیروی دریایی تفاوت عمده ای با سایر ارگانها دارد، گفت: نیروی دریایی برای آبادسازی ملی و ایجاد کار و استقرار جمعیت در سواحل مکران و همچنین حضور و تامین امنیت اقتصادی و تجاری در دریاهای آزاد، نیاز به تجهیزات زیادی دارد و باید حمایت شود.


وی افزود: نیروی دریایی نیاز به امکانات و تجهیزات جدید سطحی و زیرسطحی و امکانات آموزشی جهت آموزش افسران برای اقیانوس پیمایی دارد که بتواند فعالیت های گسترده خود را پیش ببرد.


سیاری اظهار داشت: ما هر چه بخواهیم در دریاهای آزاد جلوتر برویم باید ناوشکن و رزم ناوهای سنگین تری داشته باشیم و ما امکانات ساخت چنین ناوهایی را در داخل کشور داریم ولی نیاز به حمایت دولت است.
فرمانده نیروی دریایی ارتش در پایان با بیان اینکه اگر در عرصه دریایی غفلت کنیم از غافله عقب خواهیم ماند، گفت: کشورهایی خودنمایی می کنند که در آبهای آزاد خود را ثابت کنند و انشاا.. با حمایت دولت ما نیز بتوانیم حضور خود را در آبهای آزاد گسترش دهیم.