پورابراهیمی در گفتگو با مهر تشریح کرد:

جزئیات لایحه حمایت از تولید / بررسی کلیات طرح اساسنامه شرکت ملی نفت ایران

مجلس

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی گفت: امیدواریم لایحه حمایت از تولید با نگاه اقتصاد مقاومتی ظرف چند ماه آینده تهیه و در نهایت قانون جامعی در این زمینه ارائه شود.

محمدرضا پورابراهیمی، عضو کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر، به تشریح جلسه صبح امروز این کمیسیون گفت: در جلسه امروز گزارش نشست مشترک کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی با فراکسیون توسعه صادرات که هفته گذشته در استان فارس برگزار شد مورد بررسی اعضای این کمیسیون قرار گرفت.

وی افزود: در این نشست مشترک مواردی که مورد نظر فعالان اقتصادی است مطرح شده بود و چون موارد مطرح شده در آن جلسه عمدتا ملی است مقرر شد در نشست های کمیسیون ویژه این موارد با حضور دستگاه های ذی ربط بررسی و نتیجه آن به فعالان اقتصادی اعلام شود.

پورابراهیمی همچنین با اشاره به گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی درباره اقتصاد مقاومتی در این جلسه ادامه داد: قرار بود مرکز پژوهش های مجلس شوای اسلامی گزارشی درباره قوانین مدنظر در تحقق اقتصاد مقاومتی ارائه دهد که این گزارش با بهره گیری از کارشناسان خوب، بسیار ارزشمند بود به طوری که تمام قوانین را مدنظر قرار داده است.

نماینده مردم کرمان با بیان اینکه در این جلسه همچنین نماینده دولت گزارشی درباره لایحه حمایت از تولید ارائه کرد گفت: سال گذشته طرح حمایت از تولید از سو کمیسیون ویژه حمایت از تولید مطرح شد اما از آنجا که نمایندگان لازم دانستند که خود دولت در این زمینه وارد عمل شود، منتظر ارائه لایحه حمایت از تولید شدیم که در این جلسه معاون وزیر اقتصاد گزارشی درباره تهیه این لایحه ارائه داد.

وی افزود: در این جلسه مقرر شد که تسریع زمانی در ابلاغ این لایحه از سوی دولت صورت گیرد تا هر چه زودتر این لایحه بعد از تهیه شدن در کمیسیون اقتصادی دولت از سوی مجلس اعلام وصول شود.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه بسیاری از مواردی که در این لایحه مدنظر دولت است در طرح قبلی مجلس هم آمده بود ادامه داد: معافیت های مالیاتی و تشویق های مالیاتی، افزایش سرمایه بانک ها و تعیین تکلیف مطالبات پیمانکاران و طلبکاران از دولت از جمله شباهت های این لایحه با طرح قبلی مجلس است که امیدواریم با نگاه اقتصاد مقاومتی ظرف چند ماه آینده تهیه و در نهایت قانون جامعی در این زمینه ارائه شود.

وی خاطرنشان کرد: بار مالی این لایحه نیز نمی تواند از جانب شورای نگهبان به عنوان ایراد تلقی گردد.

نماینده مردم کرمان همچنین با اشاره به اینکه در این جلسه همچنین درباره اساسنامه شرکت ملی نفت بحث و بررسی صورت گرفت گفت: از آنجا که طراح اصلی این اساسنامه یعنی آقای نجابت در جلسه حضور نداشت و کمیسیون انرژی هم کمیسیون اصلی در این باره است، در جلسه امروز که اولین جلسه بررسی اساسنامه شرکت ملی نفت بود تنها کلیات مورد بحث قرار گفت تا در جلسات آینده درباره جزئیات آن بحث و بررسی صورت گیرد.