تحولات افغانستان/

استقبال تیم عبدالله از تاخیر در اعلام نتایج انتخابات/ تاکید بر لزوم تشکیل هیئتی برای حل مشکلات انتخاباتی

آسیا اقیانوسیه

استقبال تیم عبدالله از تاخیر در اعلام نتایج انتخابات، استعفای رئیس دفتر کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی تخار و تاکید بر لزوم تشکیل هیئتی برای حل مشکلات انتخاباتی از جمله تحولات این کشور به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، رسانه های افغان از تاخیر در اعلام بخشی از نتایج انتخابات دور دوم این کشور به دلیل مشکلات به وجود آمده خبر دادند.

احمد یوسف نورستانی رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان تاکید کرد این کمیسیون در پی آن است تا آرای ناپاک از آرای پاک جدا شود.

گفتنی است که تاکنون آرای 32 ولایت کشور به مرکز جمع آوری نتایج رسیده و 80 درصد از آرا وارد سیستم شده که آرای دو ولایت دیگر نیز به این مرکز خواهد رسید.

در همین حال هزاران تن از شهروندان کشور در کابل به خاطر تقلب گسترده در انتخابات دست به تظاهرات زدند و خواهان رسیدگی جدی دولت به این وضعیت شدند.

رئیس دفتر ولایتی کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی تخار هم استعفا داد

رئیس دفتر ولایتی کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی در تخار نیز استعفا کرد و دلیل این کارش را دخالت کمیسیون انتخابات در برنامه کاری کمیسیون سمع شکایات عنوان کرده است.

در همین رابطه تیم عبدالله عبدالله که چندی پیش رابطه اش را با کمیسیون به خاطر عدم شفافیت در عملکرد این کمیسیون به حالت تعلیق در آورده بود، از تاخیر در اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری استقبال کرد.

تاکید مجلس نمایندگان افغانستان بر تشکیل هیئتی برای حل مشکلات انتخاباتی

خبر دیگر اینکه مجلس نمایندگان افغانستان خواهان تشکیل هیئتی برای حل مشکلات پیش آمده در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، مجلس نمایندگان با هدف گفتگو با کمیسیون های انتخاباتی، کرزای و نماینده سازمان ملل شد.

نمایندگان افغان تاکید کردند که عدم همکاری دولت در این زمینه بهای سنگینی را برای مردم به همراه دارد.

سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی رسیدگی به شکایات را قانونی خواند

همچنین نادر محسنی سخنگوی کمیسیون شکایتهای انتخاباتی گفت: رسیدگی به شکایتهای انتخاباتی یک امر قانونی است.

وی افزود که تعداد دو هزار و 558 شکایت را دریافت کردند و همه شکایتها بر اساس حکم صریح قانون برای رسیدگی به ولایتهای مربوطه ارسال شده است.

محسنی گفت: دفتر های ولایتی در 34 ولایت کشور به مدت 10 روز، مرجع اولیه رسیدگی به شکایتهای انتخاباتی هستند.

سخنگوی کمیسیون شکایتهای انتخاباتی تاکید کرد که دفترهای ولایتی کمیسیون انتخابات موظف هستند تا با دفترهای کمیسیون شکایتهای انتخاباتی در موارد ضروری همکاری کنند.

سخنگوی این کمیسیون افزود آنچه از طرف سازمان ملل متحد در کشور اعلام شده قبلا از سوی کمیسیون شکایتهای انتخاباتی تطبیق شده است.

همچنین مسئولان کمیسیون سمع شکایتهای انتخاباتی در ولایت هلمند می گویند: آرای 13 محل رای دهی در ولایت هلمند قرنطینه شده و در این ولایتها تنها 17 مورد شکایت در ارتباط با انتخابات دور دوم به ثبت رسیده است.

در همین حال والی هلمند می گوید: تلاش کردیم تا زمینه بهتری را برای شرکت مردم در روند رای دهی فراهم کنیم.

تاکید زنان بر لزوم دخالت سازمان ملل در حل بن بست افغانستان

خبر دیگر اینکه شماری از زنان در یک تجمع ویژه مقابل دفتر یوناما از جامعه جهانی و سازمان ملل متحد خواستند تا برای حل بن بست کنونی کشور دخالت کنند.

زنان با سر دادن شعار جامعه جهانی باید تماشاگر نباشد، خواستار محکمه متقلبین شده و تاکید کردند سازمان ملل متحد نباید تنها یک تماشاگر باشد.