نشریه روسی: اولویت سیاست خارجی ایران، امنیت منطقه ای است

اهمیت منطقه ای

مسکو - ایرنا - ˈلئونید ساوینˈ سردبیر نشریه روسی ˈژئوپلیتیکˈ گفت: به دلیل اینکه ایران تقویت امنیت منطقه ای را در اولویت سیاست خارجی خود قرار داده است، تلاش های این کشور برای تامین امنیت مناطق خاورمیانه، دریای خزر و قفقاز اهمیت فراوان دارد.

ساوین رئیس بخش روابط بین المللی جنبش بین المللی اوراسیا در روسیه و از مخالفان سرشناس جهانی سازی در این کشور، روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: ایران کشور مقتدر منطقه خاورمیانه است و از توانمندی های خود برای تقویت ثبات منطقه ای استفاده می کند.

وی اضافه کرد: ایران در راستای تلاش ها برای حل مسایل کشورهای منطقه بدون مداخله خارجی و بازیگران فرا منطقه ای سعی دارد تا با کمک به کشورهای منطقه به حل و فصل سیاسی مسایل آنها بپردازد.

سردبیر نشریه ژئوپلیتیک یادآوری کرد: ایران در مساله سوریه از دولت قانونی این کشور حمایت کرد و این سیاست تهران در حالی دنبال می شود که برخی کشورهای منطقه با همسویی غرب از تروریست ها در سوریه حمایت کرده اند.

ساوین گفت: اقدامات حامیان تروریست ها ضربه های سنگینی به ثبات منطقه خاورمیانه وارد کرده و در ماههای اخیر دامنه حملات تروریستی از سوریه به عراق گسترش یافته است.

وی اضافه کرد: مسوولیت اقدامات ضد بشری اعضای گروه تروریستی موسوم به دولت اسلامی عراق و شام (داعش) که با حمایت های دولت های غربی و آمریکا شکل گرفته است،

بر دوش کشورهای غربی حامی این گروه است.

ساوین افزود: در افغانستان هم شاهد همین سیاست آمریکا و کشورهای غربی هم پیمان آن هستیم که با تروریست ها در ظاهر مبارزه اما در واقع با آنها مماشات می کنند.

کارشناس روس به عنوان مثال به مبادله یک درجه دار اسیر آمریکایی با پنج سرکرده خطرناک جنبش طالبان اشاره کرد که دو هفته پیش در افغانستان صورت گرفت و گفت: این رویداد نشانگر بازی های پشت پرده غرب در افغانستان است و در مناطق دیگر خاورمیانه هم چنین شاهد وضعیتی هستیم.

سردبیر نشریه روسی افزود: اما ایران بی وقفه با تروریست ها مبارزه و ضربه های سنگین و مهلکی بر پیکر آنها وارد کرده است.

وی به عنوان مثال به ضربات سنگین نیروهای امنیتی ایران به پیکر شبکه های تروریستی در استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و افزود: این گروه ها از خارج حمایت می شدند اما نیروهای ایرانی توانستند سران آنها را دستگیر و معدوم کنند و بسیاری از اعضای این گروه ها کشته شدند و یا به کشورهای همسایه گریخته اند.

ساوین همچنین تلاش های ایران را برای تامین صلح در منطقه دریای خزر هم بسیار مهم دانست و افزود: بر اثر تلاش های ایران از طرف جنوب امنیت و ثبات دریای خزر تقویت شده است.

وی گفت: تمام تلاش های غرب برای نفوذ به دریای خزر با شکست مواجه شده است که این امر حاصل برنامه ها و همکاریهای ایران و روسیه است و ما امیدواریم که این تعامل دو کشور در عرصه های مختلف امنیت منطقه ای هم تبلور بیابد.

کارشناس روس گفت: این همکاری ها می تواند الگویی برای همکاریهای امنیتی برای دیگر کشورهای منطقه باشد که در صورت تحقق آن برای همه کشورهای منطقه سودمند خواهد بود.

اروپام/2242**518**1479 ** 1064
کد N353906