درگیری حامیان جنبش منهاج القرآن با نیروهای پلیس در اسلام آباد

درگیری معترضان,القادری

اسلام آباد - ایرنا - تجمع هواداران ˈجنبش مردمی منهاج القرآنˈ که برای استقبال از ˈطاهر القادریˈ رئیس این حزب در اطراف فرودگاه اسلام آباد گرد آمده بودند، با دخالت نیروهای پلیس به خشونت کشید و طی آن 40 نفر زخمی شدند.

به گزارش ایرنا، رسانه های پاکستان دوشنبه گزارش دادند: فعالان سیاسی و هواداران ˈجنبش مردمی منهاج القرآنˈ که برای استقبال از علامه ˈمحمد طاهر القادریˈ رییس این حزب در اطراف فرودگاه و بخش های مختلف شهر اسلام آباد تجمع کرده بودند، با نیروهای امنیتی درگیر و با عبور از موانع امنیتی به طرف فرودگاه بین المللی بی نظیر بوتو اسلام آباد حرکت کردند.

براساس این گزارش، نیروهای پلیس برای جلوگیری از حرکت معترضان و حامیان حزب القادری اقدام به تیراندازی هوایی، شلیک گاز اشک آور و درگیری با تجمع کنندگان کردند که در پی آن دست کم 40 نفر از جمله 30 تن از نیروهای پلیس زخمی شدند.

درهمین حال هواپیمای مسافربری حامل ˈمحمدطاهر القادریˈ رییس ˈجنبش مردمی سازمان منهاج القرآنˈ که قرار بود صبح امروز از مقصد دبی وارد فرودگاه اسلام آباد شود؛ مسیر خود را در نزدیکی شهر راولپندی (در مجاورت پایتخت) تغییر و پرواز را به شهر ˈلاهورˈ (مرکز ایالت پنجاب در شرق این کشور) ادامه داد.

گزارش زنده شبکه های خبری پاکستان از شهر لاهور حاکی از فرود هواپیمای حامل القادری در فرودگاه بین المللی ˈعلامه اقبالˈ این شهر است.

براساس گزارش ها ، علامه القادری حاضر نشد از هواپیما پیاده شود و اعلام کرد که وی و هوادارانش خواستار راهپیمایی مسالمت آمیز از اسلام آباد تا لاهور بوده و مسوولان باید هواپیما را به مقصد اصلی خود یعنی اسلام آباد بازگردانند.

در گزارش آمده، مقامات دولتی و نهادهای امنیتی پاکستان در پی تهدید حملات تروریستی علیه رییس جنبش مردمی سازمان منهاج القرآن با فرود هواپیمای القادری در فرودگاه اسلام آباد مخالفت و دستور تغییر مسیر پرواز و فرود هواپیما در فرودگاه لاهور را صادر کردند.

منابع خبری نوشتند: درحالی که هزاران نفر از حامیان القادری همچنان در اطراف فرودگاه شهر اسلام آباد تجمع کرده اند؛ فرودگاه شهر لاهور نیز شاهد حضور فعالان سیاسی حزب جنبش مردمی سازمان منهاج القرآن و همچنین تدابیر شدید امنیتی با حضور نیروهای یگان ضدتروریستی، پلیس و ماموران نهادهای اطلاعاتی و امنیتی این کشور برای حفاظت از القادری است.

طاهر القادری در گفت وگو با شبکه خبری دنیا نیوز پاکستان از داخل هواپیما با انتقاد شدید از اقدام دولت اسلام آباد برای تغییر مسیر پرواز هواپیما گفت:تا زمانی که نماینده ای از طرف ارتش پاکستان برای مذاکره با وی و اطمینان از منتقل شدن امن وی به محل اقامتگاهش در لاهور حاضر نشود؛ هرگز از هواپیما خارج نخواهد شد.

سناتور ˈپرویز رشیدˈ وزیر اطلاع رسانی پاکستان اعلام کرد: دلیل تغییر مسیر پرواز هواپیمای علامه القادری، جلوگیری از هرگونه اقدام غیرمنتظره و حمله احتمالی تروریست ها علیه وی و حامیان جنبش مردمی منهاج القرآن است.

شایان ذکر است؛ طاهر القادری رییس حزب جنبش مردمی سازمان منهاج القرآن و حامیان این حزب به عنوان جناح مخالف دولت پاکستان از عملکرد دولت ˈنواز شریفˈ نخست وزیر در رسیدگی به امور کشور انتقاد کردند و آنچه را که آنان انقلاب مردمی در پاکستان می خوانند، برای این کشور ضروری دانستند.

القادری پیش تر خطاب به دولت نواز شریف هشدار داد درصورتی که به حامیان و فعالان سیاسی جنبش مردمی منهاج القرآن در زمان مراسم استقبال وی در فرودگاه آسیبی وارد شود و یا نیروهای امنیتی متوسل به خشونت شوند وی به همراه حامیان خود به طرف کاخ نخست وزیری راهپیمایی خواهند کرد.

منابع خبری نوشتند: طاهر القادری قرار بوده پس از ورود به شهر اسلام آباد عازم شهر لاهور مرکز ایالت پنجاب در شرق پاکستان شود؛ اما سازمان های اطلاعاتی این کشور سفر زمینی القادری به شهر لاهور را همراه با تهدید امنیتی دانسته و درحال حاضر مقامات دولتی در شهر لاهور درنظر دارند تا القادری را با استفاده از بالگرد از فرودگاه به اقامتگاهش واقع در منطقه مادل تاون شهر لاهور منتقل کنند.

وزیر کشور پاکستان نیز تاکید کرد که مسوولیت منتقل کردن طاهر القادری و حامیان حزب وی از اسلام آباد و لاهور به عهده دولت این کشور بوده و تمام تدابیر امنیتی در این خصوص اتخاذ می شود.

دولت ایالت پنجاب نیز که مسوولیت امنیت رییس جنبش مردمی سازمان منهاج القرآن را در شهر لاهور به عهده دارد ؛ اعلام کرد: نهادهای اطلاعاتی پاکستان شواهد قانع کننده ای درخصوص توطئه تروریست ها برای هدف قراردادن علامه طاهر القادری دریافت کرده اند.

در جریان درگیری سه شنبه هفته گذشته میان نیروهای پلیس ومعترضان هوادار جنبش مردمی سازمان منهاج القرآن در مقابل اقامتگاه طاهر القادری در شهر ˈلاهورˈ دست کم 10 نفر از فعالان سیاسی این حزب کشته شدند.

رییس جنبش مردمی (تحریک عوامی) سازمان منهاج القرآن پاکستان اواخر دی ماه 1391 یک تظاهرات سراسری را از این شهر به سمت اسلام آباد با حضور هزاران نفر از فعالان سیاسی و حامیان این حزب برپا کرد.

تحصن چهار روزه سازمان منهاج القران در مقابل مجلس ملی در اسلام آباد دغدغه ای برای حزب مردم پاکستان (حزب حاکم پیشین این کشور) بوجود آورد، به طوری که دولت وقت فدرال اسلام آباد ضمن امضای توافق نامه با القادری به وی اطمینان داد که مجالس ملی و ایالتی در زمان خود منحل شده و جنبش مردمی سازمان ˈمنهاج القرآنˈ نیز در روند مشورتی جهت روی کارآمدن دولت موقت به ویژه انتخاب نخست وزیر انتقالی قرار خواهد گرفت.

آساق**ط*ا.ر*1392
کد N353783