سناتور آمریکایی اقدامات داعش را یک "زنگ بیدارباش" توصیف کرد

رئیس کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا پیشروی‌های گروه دولت اسلامی عراق و شام (داعش) در عراق را یک "زنگ بیدار‌باش" توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) دایان فینستین، سناتور دموکرات رئیس کمیته اطلاعات سنای آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی.ان.ان گفت: پیشرفت‌های داعش به واقع یک زنگ بیدارباش برای ایالات متحده آمریکا است. آژانس اطلاعاتی آمریکا هیچگاه فکرش را هم نمی‌کرد که تروریست‌ها قادر باشند این چنین سریع در داخل عراق به تحرکات پرداخته و بخش‌هایی از این کشور را به تصرف و کنترل خود درآورند.

وی افزود: فکر می‌کنم که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا کار درست را انجام می‌دهد. او تا حدی محتاط است و با تفکر رو به جلو پیش می‌رود. فکر می‌کنم که می‌توانم بگویم دولت عراق در حال حاضر در خطر قرار دارد.

این سناتور دموکرات از ایالت کالیفرنیا ادامه داد: پیشروی‌های شبه‌نظامیان سنی یک سورپرایز برای جامعه اطلاعاتی آمریکا محسوب می‌شود چرا که آژانس و سرویس‌های جاسوسی آمریکا دسترسی کامل به مناطق مختلف عراق ندارند و نمی‌توانند بر تمام نقاط این کشور تسلط اطلاعاتی کاملی داشته باشند. حتی اگر تجهیزات کامل داشته باشید اما پرسنل کارآمد در منطقه نداشته باشید یا بالعکس نمی‌توانید به طور کامل و دقیق برتمام نقاط عراق کنترل داشته باشید و این همان ضعف جامعه اطلاعاتی آمریکاست.

فینستین با هشدار دادن به این مساله که اوضاع عراق می‌تواند به یک جنگ تمام عیار تبدل شود و بلافاصله تهدیدی علیه آمریکاست، گفت: اقدامات دیپلماتیک جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و تلاش برای ایجاد زیر ساخت‌های اطلاعاتی در منطقه یک امر حساس است. من مطمئنم که اگر ما در این منطقه به ایجاد زیرساخت‌های اطلاعاتی بپردازیم می‌توانیم پیش از وقوع نقشه‌ها و توطئه‌ها آن‌ها را خنثی کنیم چرا که توطئه‌هایی برای کشتن آمریکایی‌ها وجود دارد.

انتهای پیام

کد N353103