نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

مدیریت بخش نقدینگی با انتشار چک پول های 100 هزار تومانی

چک پول

تهران - ایرنا - نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، خنثی کردن اثر روانی تورم، ایجاد امکان مبادلات با ارقام بالاتر و همچنین برطرف کردن نیاز مردم در نقل و انتقال پول را از اهداف انتشار ایران چک های 100 هزار تومانی عنوان کرد و گفت: انتشار این نوع چک ها به مدیریت بخش نقدینگی کمک زیادی خواهد کرد.

محمدرضا پور ابراهیمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به انتشار ایران چک های 100 هزار تومانی، افزود: نقش ایران چک در جمع آوری نقدینگی بستگی به حجم و میزان انتشار آن دارد و اگر کل نقدینگی جمع وتبدیل به ایران چک شود، سرعت رشد نقدینگی کندتر می شود.

به گفته نماینده مردم راور و کرمان، اگر توسعه شبکه مجازی و الکترونیکی نیز ایجاد شود نیازی به این اقدامات نیست اما با توجه به اینکه سیستم بانکی هنوز سنتی است شاید این اقدام به مدیریت بخش نقدینگی کمک کند.

وی اظهار داشت: هر زمان که آثار تورمی در اقتصاد یک کشور خود را نشان می دهد یکی از راهکارها برای مقابله با آن این است که از نظر روانی فضای مبادلات را مدیریت کنیم.

پورابراهیمی با اشاره به طرح حذف صفرها از پول ملی، خاطرنشان کرد: حذف صفر از اسکناس ها پیشنهادی از سوی دولت بود که هنوز ارائه نشده و مسکوت مانده است.

وی افزود: حذف صفر از اسکناس ها از جمله راه های مدیریت فضای مبادلات به شمار می رود که البته از قبل نیز مطرح بوده و کشورهایی همانند ترکیه هم آن را انجام داده اند.

گفتنی است، ایران چک های 100 هزار تومانی یکبار در سال 89 وارد بازار شد که پس از مدتی با توجه به ایرادات حقوقی مراجع نظارتی جمع آوری شد. بانک مرکزی اعلام کرده قصد ندارد با انتشار ایران چک 100 هزار تومانی اسکناس های ریز را از چرخه خارج کند اما خود به خود تقاضای اسکناس های ریزتر و سرانه به تدریج کاهش خواهد یافت.

در حال حاضر بخش بزرگی از مبادلات نقدی در کشور از طریق ایران چک های 50 هزار تومانی انجام می شود که با ورود چک پول های جدید 100 هزار تومانی به بازار، بخشی از مبادلات نقدی به آنها منتقل خواهد شد. این در حالی است که ارزش ایران چک های 50 هزار تومانی در چند سال اخیر به دلیل تورم بالا کاهش یافته است.

هم اکنون حدود 60 تا 70 درصد مبادلات پولی کشور با ایران چک 50 هزار تومانی صورت می گیرد، در حالی که سهم آن در ترکیب پولی (فیزیکی) 4 تا 5 درصد از 8 میلیارد اسکناس است.

اقتصام(4)9141**1558
کد N353055