انتقاد تلویحی نخست وزیرلبنان ازبرخی کشورهای عربی/ لبنان امن و با ثبات است

کویت,تمام سلام

بیروت - ایرنا - « تمام سلام» نخست وزیر لبنان در واکنش به تصمیم برخی کشورهای عربی و غربی از جمله امارات و آمریکا که به شهروندان خود هشدار داده اند به لبنان سفر نکنند، گفت که لبنان امروز باثبات و امن است و در مقایسه با گذشته در بهترین وضعیت امنیتی قرار دارد.

به گزارش ایرنا، تمام سلام روز یکشنبه در کنفرانسی خبری در کویت، انفجار تروریستی روز جمعه ضهر البیدر منطقه بقاع در شرق لبنان را که یک شهید و 33 زخمی برجای گذاشت، یک « حادثه گذرا» توصیف کرد و گفت که لبنان بدتر و سخت تر از این حادثه را دیده و پشت سرگذاشته و با ثبات و امن باقی مانده است.

وی تلویحا از این هشدار کشورهای عربی و غربی انتفاد کرد و گفت که رسانه ها بیش از اندازه و اهمیت انفجار تروریستی منطقه بقاع به آن پرداختند و آن را بزرگنمایی کردند.

نخست وزیر لبنان تاکید کرد که کشور متبوعش با مشکل امنیتی مواجه نیست بلکه مشکل اصلی آن سیاسی و بویژه خالی ماندن کرسی ریاست جمهوری است.

تمام سلام در پاسخ به این پرسش ، با توجه به تصمیم امارات که سفر شهروندان خود به لبنان را ممنوع کرده است، چه صحبتی با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس دارید، آیا بعداز این انفجار تروریستی می توان گفت که فصل گردشگری در لبنان پایان یافته است؟ تصریح کرد: چاره ای ندارم باید بگویم که وضعیت امنیتی در لبنان از زمان های دور تاکنون به این خوبی و باثباتی در همه مناطق و شهرها نبوده است.

وی افزود: همه میهمانان لبنان از جمله شهروندان عرب حوزه خلیج (فارس) اگر به لبنان بیایند در راحتی و آرامش می توانند بسر ببرند زیرا وضعیت لبنان امن و با ثبات است.

نخست وزیر لبنان با بیان اینکه« امروز همه منطقه در معرض خطر تروریسم قرار دارد و این خطر و تهدید تنها متوجه لبنان نیست» تاکید کرد که ارتش و نیروهای امنیتی لبنان نقش و حضور فعال دارند و تدابیر پیشگیرانه را اندیشیده اند و به همین دلیل تروریست انتحاری نتوانست به هدف خود برسد و خود را درایست و بازرسی نیروهای امنیتی منفجر کرد.

تمام سلام خاطرنشان کرد که نیروهای ارتش و امنیتی لبنان روز یکشنبه یک شبکه تروریستی را کشف کردند و در چندماه گذشته با حمایت دولت توافقی منافع ملی این نیروها توانسته اند چندین باند تروریستی و اخلال را کشف و منهدم کنند.

وی با بیان اینکه شمار پناهجویان سوری در لبنان به یک چهارم جمعیت 4 میلیون و 500 هزاری لبنان رسیده است، بر ضرورت حمایت و کمک همه کشورها از لبنان برای تحمل این مشکل و میزبانی مناسب از پناهجویان سوری تاکید کرد.

نخست وزیر لبنان با تایید اینکه برخی مشکلات سیاسی موجب شکنندگی شرایط در لبنان شده است ، خاطرنشان کرد که همه گروه های سیاسی تلاش دارند بسرعت بر این مشکلات فایق آیند و بویژه رییس جمهوری جدید را در سریعترین زمان ممکن انتخاب کنند.

تمام سلام تصریح کرد: بحران های سوریه و عراق و خطر داعش همه منطقه و از جمله لبنان را تهدید می کند و نمی توانیم آن را نادیده بگیریم اما تلاش داریم این تهدید را به فرصت تبدیل کرده و برای بهبود اوضاع داخلی در همه زمینه ها اقدام کنیم.

وی اظهار داشت: در لبنان گروه های تروریستی ازجمله داعش حضور ندارند اما مانند دیگر کشورها در لبنان هم باندها و عناصر تروریستی خفته وابسته به این گروه ها وجود دارند و نیروهای امنیتی و ارتش لبنان تمام تلاش خود را برای پایان دادن به این مشکل امنیتی بکار گرفته اند.

نخست وزیر لبنان در سفر به کویت با مقامات ارشد این کشور دیدار و با آنان در باره مسائل منطقه و راه های گسترش روابط کویت و لبنان در زمینه های مختلف گفت وگو کرد.

خاورم ** 1324
کد N352866