نجار: دولت مصمم به ارتقای جایگاه مدیریت بحران در کشور است

دیدار با گری لوییز

تهران – ایرنا- معاون بحران وزیر کشور گفت: دولت مصمم به ارتقا جایگاه مدیریت بحران در کشور است و به همین منظور نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز به وجود قانون در این زمینه اهتمام دارند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، اسماعیل نجار روز یکشنبه در دیدار با معاون دبیر کل و مدیر برنامه عمران سازمان ملل متحد در منطقه آسیا و اقیانوسیه اظهار داشت: هم اینک دولت تصمیم به تاسیس مرکز ملی مدیریت بحران گرفته است که این مرکز با مجهزترین امکانات و ابزار در پایتخت احداث خواهد شد.

وی با بیان اینکه هم اینک دنبال زمینی مناسب برای این منظور هستیم تاکید کرد: این اقدام در زمانی کوتاهتر از دو سال با روند قانونی دنبال خواهد شد.

معاون بحران وزیر کشور با بیان اینکه حوادث طبیعی نقطه اتصال همه ملت هاست کشور ایران را یکی از پرخطرترین کشورها برشمرد و گفت: در ایران 35 نوع بلای طبیعی وجود دارد که باید برای شناخت ظرفیت های لازم و موجود جهت پیشگیری و مقابله با بحران اقدام کنیم.

در ادامه این دیدار گری لوییز معاون دبیر کل و مدیر برنامه عمران سازمان ملل متحد در منطقه آسیا و اقیانوسیه با اعلام حمایت از کشور ایران برای مدیریت بحران افزود: بلایای طبیعی در خیلی از کشورها اتفاق می افتد و ما نیز خوشحال خواهیم شد تا ایران را مورد حمایت ویژه در بحث بحران قرار دهیم.

وی همچنین تصریح کرد: آمادگی مشارکت بیشتر را در برنامه دولت ایران داریم و فکر می کنیم همکاری های بیشتر ادامه دار خواهد بود.

این نماینده سازمان ملل همچنین به معاون وزیر کشور و رییس سازمان مدیریت بحران اعلام کرد: آمادگی داریم تا در صورت ارائه ایده های خوب، هزینه اجرای ایده را در اختیار ایران قرار دهیم.

نجار در پاسخ به سخنان دبیرکل و مدیر برنامه عمران سازمان ملل متحد گفت: نکته حائز اهمیت برای ما در اختیار قرار گرفتن ابزار و امکاناتی است که بتوان به وسیله آنها اتفاقات را شناسایی کنیم که متاسفانه این مرحله جزو تحریم هاست.

نجار در ادامه گفت: حداقل انتظار ما از شما نمایندگان ملل متحد این است که در زمینه مدیریت بحران برای دنیا به ویژه ایران کاری انجام دهید.

نجار همچنین تصریح کرد: ایده های خوب همواره نیاز به پول ندارد و بسیاری از ایده ها می تواند بدون پول و با مطالعه تحقق یابد.

وی به گری لوییز گفت: اگر در تحقق خواسته هایمان در حوزه مدیریت بحران نیازی به اعتبارت مالی داشتیم حتما درخواست خواهیم داد.

نماینده سازمان ملل همچنین گفت: در حوزه چالش سیاسی کمک چندانی به ایران نمی توانیم بکنیم اما به عنوان آژانسی که کار چالش های توسعه ای را در کشورها دنبال می کند به نفع این چالش ها اقدام خواهیم کرد.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور نیز پاسخ داد: انتظار ما کمک سیاسی نیست انتظار ما صرفا در حوزه مدیریت بحران است.

در پایان نمایندگان سازمان ملل متحد در منطقه آسیا و اقیانوسیه که در این دیدار با معاون وزیر حضور داشتند اعلام کردند موضوع پیگیری و حمایت از دولت ایران در حوزه مدیریت بحران را که پیشتر با وزارت خارجه مطرح شده بود را دنبال خواهند کرد. آنان همچنین تاکید کردند در حوزه بحران همه جانبه به دولت ایران کمک خواهند کرد.

وی نتیجه دیدار امروز با نمایندگان سازمان ملل را خوشبینانه ارزیابی کرد و در پاسخ به خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه این دیدار چه دستاوردهایی را به همراه داشته است افزود: در خصوص مدیریت بحران و پیشگیری و نیز مقابله با آن، کشورهای مختلف تجربیات مختلفی دارند که می توانند در فضای دوستانه برای کاهش خسارات مالی و جانی این تجربه ها را در اختیار یکدیگر قرار دهند.

نجار با بیان اینکه سازمان ملل رابط همه کشورهاست گفت: بسیاری از مجامع بین المللی عضو سازمان ملل هستند و طبیعی است که ما نیز بتوانیم از موقعیت های این سازمان در بحث بلایای طبیعی از این مجامع کمک بگیریم.

معاون وزیر همچنین گفت: در این دیدار اقدامات جمهوری اسلامی در بحث مدیریت بحران عنوان شد و نمایندگان سازمان ملل اعلام آمادگی خود را برای کمک به ایران اعلام کردند.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور همچنین تاکید کرد: نکته حائز اهمیت برای ما آن است که ابتدا سطح بحران در کشور مشخص شود و میزان امکاناتمان را در سطح استان و نیز سطح بین الملی بسنجیم و ارتقا دهیم.

نجار درباره سهم پنج درصدی بودجه جهت پیشگیری و مقابله با حوادث نیز گفت: از کل اعتبارات پیش بینی شده جهت مقابله با بحران که دارای سهم پنج درصدی است که سه درصد این رقم به بحث پیشگیری از حوادث و بلایای طبیعی و دو درصد به مقابله با خطر اختصاص دارد این بودجه در زمان لازم هزینه می شود.

نجار در ادامه ابراز امیدواری کرد تا بتواند با ایجاد مرکز فرماندهی بحران از دسترسی به ابزارآلات روز دنیا و در اختیار داشتن تجربیات مفید حوادث و بحران را در حین وقوع پیش بینی کند.

وی همچنین از احداث و استقرار 270 پایگاه مقابله با بحران در استان های کشور خبر داد و گفت: در مراکزی که این پایگاه ها در حال احداث هستند با پیشرفت خوبی روبرو بوده ایم.

سیام(3)**9136**م.ب ** 1418
کد N352565