"ام آی 6" نگران بازگشت تروریست‌ها به انگلیس

یکی از روسای پیشین اطلاعات خارجی انگلیس (ام.آی.6) گفت: در حالیکه داعش شهرهای بیشتری در عراق را به تصرف خود درمی‌آورد، صدها تن از شبه‌نظامیان و تروریست‌ها به انگلیس بازگشته‌اند که این خود مایه نگرانی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، ریچارد برت، یکی از روسای پیشین اطلاعات خارجی انگلیس هشدار داد که 300 شبه‌نظامی از سوریه و عراق به انگلیس بازگشته و احتمال دارد بخواهند به انجام حملات علیه کشور دست بزنند.

وی افزود: احتمال دارد که این تعداد به انگلیس بازگشته باشند.

در همین حال، گزارش‌ها حاکی از آن است که حدود 500 تن از اتباع انگلیسی به تروریست‌های داعش پیوسته‌اند و این مساله رهگیری آن‌ها را مشکل می‌کند.

این مقام مسئول پیشین ام.آی.6 همچنین گفت: مقیاس تهدیدی که این افراد برای انگلیس در بردارند، یک شکست و ضربه سنگین بر بدنه اطلاعاتی دولت لندن است.

وی که یکی از تالیف کنندگان گزارش جدید درباره اوضاع سوریه نیز است، ادامه داد: جنگ سوریه احتمالا یک "انکوباتور" برای نسل جدید تروریست‌هاست و مشخص می‌کند که 12 هزار تروریست خارجی از زمان آغاز جنگ در این کشور به سوریه رفته‌اند.

این تعداد 10 هزار نفر بیشتر از افرادی است که در جریان اشغالگری یک دهه‌ای روسیه در افغانستان به این کشور رفتند. یک چهارم جنگجویان خارجی سوریه از غرب هستند و تروریست‌هایی از بیش از 80 کشور جهان در صحنه نبرد حضور دارند که این خود یک پدیده جهانی است.

وی افزود: بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که این ارقام بسیار بالاتر از برآوردهای مقام‌های دولتی است.

نویسندگان این گزارش همچنین معتقدند که یک نهم جنگجویان خارجی احتمالا به تروریست‌های داخلی تبدیل می‌شوند و اگر این ارقام درست باشد، بیش از 300 تروریست خارجی در سوریه حضور دارند که ده‌ها تن از آن‌ها را شهروندان انگلیسی تشکیل می‌دهند.

در همین حال به گزارش سرویس اطلاعات جاسوسی داخلی انگلیس "ام‌آی 5"، حدود 500 تن از شهروندان انگلیسی به سطوح مختلف داعش پیوسته‌اند و رهگیری آن‌ها در سوریه به اولویت اصلی اطلاعاتی انگلیس تبدیل شده است. به طوریکه دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس با ابراز نگرانی خود از این بابت، گفت: آن‌ها در داخل انگلیس به ما حمله می‌کنند.

دولت لندن همچنین برای جلوگیری از سفر انگلیسی‌ها به سوریه و نگرانی از این بابت که آن‌ها رادیکالی و تندرو به کشور باز می‌گردند، مردم را از سفر به سوریه با عنوان هیات‌های کمک‌رسان منع می‌کند.

انتهای پیام

کد N352156