رئیس پیشین ستاد اطلاعات دفاعی انگلیس بلر را متهم کرد

رئیس پیشین ستاد اطلاعات دفاعی انگلیس تونی‌ بلر را به تلاش برای "بازنویسی تاریخ" در مورد آنچه که حقیقتاً در مورد ظرفیت تسلیحات شیمیایی سوریه می‌دانسته، متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه گاردین، تونی‌بلر، نخست‌وزیر پیشین انگلیس در چند روز گذشته به‌شدت از تصمیمش برای حمله به عراق دفاع کرده و مدعی شده "تا پیش از آنکه سوریه در سال 2012 میلادی از سلاح‌های شیمیایی‌اش استفاده کند، غرب نمی‌دانسته که دمشق چنین تسلیحاتی تولید می‌کند."

این در حالی است که جان موریسون، رئیس پیشین ستاد اطلاعاتی دفاعی و معاون رئیس اطلاعاتی دفاعی انگلیس از سال 1994 تا 1999 میلادی در نامه‌ای به پایگاه اینترنتی "آبزور" نوشت: بیش از 10 سال قبل از حمله به عراق، تونی‌بلر به طور قطع اطلاع داشته که سوریه توانایی انجام حملات شیمیایی را دارد چرا که مقام‌های اطلاعاتی چنین مسأله‌ای را به بلر گفته بودند.

موریسون که یکی از اعضای سابق کمیته اطلاعات مشترک نیز بوده، افزود: زرادخانه تسلیحات شیمیایی سوریه یکی از موضوعات تکراری در گزارش‌های کمیته اطلاعات مشترک بود که به نخست‌وزیر و کابینه در خصوص مسائل امنیتی اطلاعات می‌دهند.

وی در ادامه نوشت: مسأله در رابطه با اینکه آیا اسد تسلیحات شیمیایی دارد یا خیر نبود بلکه درباره زمان و چگونگی استفاده از آن‌ها بود.

موریسون همچنین درباره مسأله مناقشه‌آمیز تسلیحات کشتار جمعی عراق گفت: از زمان جنگ خلیج فارس در سال 1991 میلادی، مقام‌های اطلاعاتی انگلیس ارزیابی کرده بودند که صدام، دیکتاتور پیشین عراق توانایی فعال کردن مجدد برنامه تسلیحات کشتار جمعی‌اش را دارد اما این مسأله هیچ ارتباطی با گزارش‌های ناظران نسلیحاتی سازمان ملل در آستانه حمله به عراق نداشت.

وی نوشت: موضوع این است که بلر یا ارزیابی‌هایی که ما تهیه کرده‌ایم را خوانده و در تلاش است تا تاریخ را به نفع خود بازنویسی کند و یا از سندروم خاطرات بد و تصمیمات اشتباه نخست‌وزیری رنج می‌برد! موضوع هر چه که باشد بلر اجازه ندارد تا از دروغ‌ها قسر در رود.

انتهای پیام

کد N352033