روایت محافل آمریکایی از جزئیات مذاکرات وین ۵

مذاکرات هسته ای, لغو تحریم

در چند هفته اخیر دو طرف در مورد راکتور آب سنگین اراک به تفاهم احتمالی دست یافته‌اند. گزارش‌هایی هم وجود دارد که از توافق احتمالی در مورد تاسیسات فردو خبر می‌دهد.

معاون وزیر خارجه آمریکا در پایان مذاکرات وین 5 گفت: در این مذاکرات، سند کاری پر از موارد اختلافی تهیه شد.

به نوشته کیهان، وندی‌شرمن مدعی شد ایران آماده نیست تا تاکید کند که برنامه هسته‌ای‌اش مسالمت‌آمیز است.

بنابر گزارش روزنامه الشروق، وی که معاون امور سیاسی وزیر امور خارجه آمریکا نیز هست، افزود: دور پنجم مذاکرات موجب تهیه پیش‌نویس توافق نشد اما با توجه به ادامه اختلافات، سند کاری پر از موارد اختلافی تهیه شد.

هرچند جزئیاتی از مذاکرات اخیر منتشر نشده اما نیویورک تایمز با بیان این‌که مدت تعیین شده در توافقنامه موقت برای دستیابی به توافقنامه جامع که بیستم ژوئیه پایان می‌یابد قابل تمدید است، نوشت: اما احتمالاً حتی مذاکره در مورد تمدید این ضرب‌الاجل هم مشکل‌ساز خواهد بود. برخی از اعضای کنگره هم‌اکنون به دنبال تصویب تحریم‌های جدید بر ضد ایران هستند، اقدامی که کاخ سفید معتقد است احتمال دستیابی به توافق را تضعیف می‌کند.

نیویورک تایمز نوشت: در چند هفته اخیر دو طرف در مورد راکتور آب سنگین اراک به تفاهم احتمالی دست یافته‌اند. گزارش‌هایی هم وجود دارد که از توافق احتمالی در مورد تاسیسات فردو خبر می‌دهد. اما ایران همچنان اصرار دارد که باید در تولید سوخت رآکتور بوشهر که اکنون با سوخت ارسالی روسیه کار می‌کند، به خودکفایی برسد. ایران همچنین می‌خواهد توانایی تولید سوخت را برای رآکتورهایی که هنوز ساخت آنها را آغاز نکرده است، گسترش دهد.

روزنامه لس‌آنجلس تایمز نیز در گزارشی نوشت: گفته‌های «عباس عراقچی» حاکی از این است که ظاهراً ایران در حال تعدیل خواسته اصلی خود درباره چگونگی لغو تحریم‌ها است و این می‌تواند دستیابی به توافق نهایی را تا 20 ژوئیه تسهیل کند.

این روزنامه آمریکایی نوشت: معاون وزیر خارجه در جمع خبرنگاران ایرانی در وین تایید کرد که تهران اکنون این اصل را می‌پذیرد که در قبال متابعت تدریجی با محدودیت فعالیت‌های هسته‌ای خود، تحریم‌های اقتصادی نیز به تدریج سبک شوند. این در حالی است که تاکنون موضع رسمی ایران این بوده که وقتی توافق امضا شد، تمامی تحریم‌ها باید فوراً لغو شود.

این روزنامه اضافه کرد:‌ «با این حال به نظر می‌رسد که طرفین چند مسئله کلیدی پیچیده را حل کرده‌اند. آنها ظاهراً توافق کرده‌اند که رآکتور آب سنگین اراک به‌گونه‌ای اصلاح شود که میزان تولید «پلوتونیم»‌ آن محدود شود. همچنین شواهد حاکی از آن است که مصالحه بر سر تاسیسات غنی‌سازی «فردو» نیز رو به پایان می‌باشد و قرار است این تاسیسات به یک مرکز تحقیقاتی مورد قبول غرب تبدیل شود.»!

لس‌آنجلس تایمز حذف مرحله به مرحله تحریم‌های ضد ایرانی را از لحاظ حقوقی، فنی و سیاسی پیچیده توصیف کرد و با اشاره به مخالفت‌های مکرر «کنگره» آمریکا با لغو تحریم‌ها، جلب همکاری کنگره در این خصوص را یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی اوباما دانست.

از سوی دیگر مایکل‌سینگ مدیر اندیشکده مؤسسه واشنگتن در گزارشی تصریح کرد: اگر ایران تصور کند آمریکا تمایلی به کوتاه آمدن در مذاکرات هسته‌ای ندارد و درصدد خروج فوری از منطقه خاورمیانه نیز نیست، به احتمال زیاد یک توافقنامه هسته‌ای سختگیرانه را می‌پذیرد.

سینگ در گزارشی که تحت عنوان «مذاکرات هسته‌ای با ایران و تبعات آن برای دفاع آمریکا» در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا ارائه کرد، گفت: با وجود آنکه مذاکرات آمریکا و شرکایش در گروه پنج بعلاوه یک و ایران شامل موضوعات فنی بسیاری است اما، توافق بین ایران و گروه پنج بعلاوه یک را نباید از یک دریچه صرفاً فنی نگاه کرد. حتی وقتی که توافقنامه هسته‌ای حاصل شد، تحریم‌های اعمال شده بر ایران به خاطر حمایت از تروریسم و سایر موضوعات غیر هسته‌ای باید تا زمانی که ایران در فعالیت‌های منطقه‌ای‌اش تجدید نظر نکند، ادامه داشته باشد.
سینگ می‌گوید: از زمانی که در پی یک توافقنامه هسته‌ای، توازن قدرت تغییر نکند، احتمال تغییر راهبرد منطقه‌ای ایران بسیار کم است.
کد N351611