تظاهرات پرتغالی‌ها علیه برنامه‌های ریاضتی دولت

سیاسی

هزاران تن از مردم پرتغال به خیابان‌های لیسبون آمده، علیه برنامه‌های ریاضتی دولت دست به تظاهرات زده و خواستار کناره‌گیری دولت شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری شینهوا، یکی از معترضان با 52 سال سن گفت: دولت پایش را بر گلوی ما می‌فشارد. با وجود آنکه 40 سال کار کرده‌ام اما حقوق بازنشستگی‌ام از حداقل دستمزد که ماهی 485 یورو است، کمتر است.

یکی دیگر از معترضان که یک معلم 52 ساله است، گفت: سال آتی دولت کاهش چشمگیر بودجه در بخش آموزش خواهد داشت که این به معنای بسته شدن بسیاری از مدارس و اخراج بسیاری از معلمان است.

این تظاهرات که توسط اتحادیه‌های ملی تجاری سازماندهی شده پس از آن برگزار شد که دادگاه قانون اساسی پرتغال اخیرا اقداماتی را در بودجه دولتی سال 2014 میلادی اعمال کرد که از بین آن‌ها می‌توان به کاش حقوق بازنشستگان و کاهش حقوق در بخش دولتی اشاره کرد.

اتحادیه‌های ملی تجاری پرتغال از ائتلاف حاکم راست میانه خواست تا هزینه‌ها را کاهش داده و حداقل دستمزد ملی را تا ماهیانه 515 یورو افزایش دهد.

آرمنیو کارلوس، رهبر اتحادیه تجاری CGTP به معترضان در مرکز لیسبون گفت: با توجه به کاهش خدمات درمانی، آموزشی و بازنشستگی دولت خط قرمز را رد کرده است.

وی خواستار برگزاری اعتراضات دیگری در تاریخ 10 ژوئیه سال جاری میلادی شد که مصادف است با روزی که نشست پارلمان برگزار می‌شود.

اگرچه پرتغال 17 مه سال جاری میلادی وام 78 میلیارد یورویی خود را تسویه کرده اما دولت و شرکای اروپایی‌اش بر برنامه‌های ریاضتی برای دستیابی به اهداف کاهش کسری بودجه تاکید دارند.

نرخ بیکاری در پرتغال در حال حاضر 15 درصد است.

انتهای پیام

کد N351377