بایدن نارآرامی‌های عراق را پیش‌بینی کرده بود

معاون رئیس‌جمهوری آمریکا هشت سال پیش در سخنانی نسبت به وقوع درگیری‌های فرقه‌ای در عراق هشدار داده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در شرایطی که عراق در آستانه هرج و مرج قرار گرفته است، جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا به لحظه "به شما گفته بودم اینچنین می‌شود"، رسیده است.

در سال 2006 بایدن سناتوری از ایالت دلاور بود و کمپین انتخابات ریاست‌جمهوری به راه انداخته بود.

در همان دوران وی تاکید کرد که عراق به سه منطقه نیمه مستقل شیعه، سنی و کردنشین تبدیل خواهد شد.

در ادامه وی عنوان کرد که نیروهای آمریکایی احتمالا در آوریل 2008 می‌توانند از عراق خارج شوند. علاوه بر این، وی هشدار داد که عراق می‌تواند وارد جنگ فرقه‌ای شود که تمام منطقه را بی‌ثبات کند. دولت وقت جورج بوش، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا تصمیم گرفت که این سخنان بایدن را نادیده بگیرد. حال پس از گذشت هشت سال پیش‌بینی بدبختی و بیچارگی از سوی بایدن به نظر می‌رسد که چیزی بیش از یک پیش‌گویی ساده باشد. تنش‌های فرقه‌ای قدیمی به قصد انتقام جویی به وقوع پیوسته است و شبه‌نظامیان بعثی-تکفیری گروه دولت اسلامی عراق و شام (داعش)، برخی از شهرهای عراق را تحت کنترل خود درآورده‌اند.

در این میان آمریکا دولت نوری مالکی، نخست وزیر عراق را مقصر می‌داند. با اینکه کاخ سفید به صورت فعال طرح قدیمی بایدن را بررسی نکرده است اما کارشناسان حوزه خاورمیانه به صورت آشکار این سوال را مطرح می‌کنند که آیا عراق به سمت تجزیه غیر قابل اجتناب پیش می‌رود با خیر.

انتهای پیام

کد N351198