حمایت ضعیف پوتین از برنامه صلح رئیس جمهوری اوکراین

رئیس جمهوری روسیه حمایت اندک خود را از پیشنهاد آتش بس یکجانبه دولت اوکراین با جدایی طلبان حامی روسیه در شرق این کشور اعلام کرد اما رئیس جمهوری اوکراین گفته که با جدایی طلبان برای جلوگیری از ناکام ماندن این آتش بس باید مذاکره شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، کرملین پس از آن دیدگاه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را مطرح کرد که درگیری‌های شنبه شب در شرق اوکراین از جانب جدایی طلبان حامی روسیه در این منطقه شدت گرفت و طی آن آنها پایگاه‌های نظامی و پست‌های گمرکی را چند ساعت پس از اعلام آتش بس، مورد حملات خود قرار دادند.

در حالی که آتش بس از جانب پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین مورد استقبال قرار گرفته کاخ کرملین اعلام کرد ولادیمیر پوتین، همتای روسی پوروشنکو معتقد است که این برنامه صلح نباید به یک اولتیماتوم برای جدایی طلبان قلمداد شود و هشدار داده که این آتش بس معتبر و واقعی نیست مگر آنکه اقدامات عملی برای انجام مذاکرات میان طرف‌های مخالف صورت گیرد.

پوروشنکو با اعلام پیشنهاد 15 بخشی صلح برای پایان دادن به اقدامات شبه نظامی در شرق اوکراین با رهبران محلی دیداری داشته و به آنها پیشنهاد داده تا به استفاده از زبان روسی در شرق بپردازند اما برگزاری مذاکرات مستقیم با "رهبران جدایی طلب" را رد کرده است.

کرملین از جانب پوتین در بیانیه‌ای اعلام کرد: فرصتی برای آغاز آتش بس و انجام مذاکرات باید برای انجام گفت‌وگوهای معنادار و تعهدات سیاسی میان طرفهای مخالف در شرق اوکراین در نظر گرفته شود.

در همین حال یکی از سخنگوهای نیروهای دولتی اوکراین اعلام کرد که جدایی طلبان شرق اوکراین از خمپاره و تفنگ‌های تک تیرانداز برای حمله به پست‌های اوکراین در مرز ایزوارنو و اوسپنکا استفاده کرده و طی این حملات 9 افسر اوکراینی زخمی شدند.

همچنین اوکراین نگرانی شدید خود را در قبال افزایش تحرکات نیروهای روسی در نزدیکی مرز این کشور با اوکراین ابراز داشته و وزارت امور خارجه اوکراین در بیانیه‌ای اعلام کرد: تداوم تمرکز نیروهای مسلح روسی و فعالیت‌های شدید و گسترده آنها در نزدیکی مرز با اوکراین باعث نگرانی ویژه درباره احتمال افزایش این حقیقت وجود دارد که تجهیزات و تسلیحات نظامی از جانب دولت روسیه به دست تروریست‌های شرق اوکراین می‌رسد.

انتهای پیام

کد N350905

خواندنی از سراسر وب