معاون اول قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران در مسکو

سیاسی

معاون اول قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران راهکارهای مبارزه با فساد را در اجلاس بین‌المللی قضایی سن پطرزبورگ تشریح نمود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سید ابراهیم رییسی، معاون اول قوه قضاییه ایران که در راس هیاتی برای دیدار و گفت‌وگو با مقامات قضایی روسیه در مسکو به سر می‌برد، با حضور در چهارمین اجلاس بین‌المللی قضایی سن پطرزبورگ درباره مبارزه با فساد و راهکارهای آن در چارچوب حکومت قانون سخنرانی کرد.

رییسی با اشاره به این که مبارزه با فساد یک موضوع مورد علاقه جهانی است، به ارائه چهار راهکار برای مبارزه با فساد پرداخت.

او خود کنترلی و اخلاق را اولین راهکار ذکر کرد و گفت: کارآمدترین نظام، نظام خود کنترلی است که مورد تاکید عالمان اخلاق و معنویت و مدیریت نیز هست.

معاون اول قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران طرح نظارت همگانی را به عنوان دومین راهکار مبارزه با فساد به این معنا که همگان در جامعه احساس مسوولیت کنند، خواند و افزود: در دین مبین اسلام و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، امر به معروف و نهی از منکر به عنوان احساس مسوولیت عمومی مورد تاکید فراوان است.

برخورد قاطع با مفسدان نیز سومین راهکار ارایه شده از سوی رییس هیات ایرانی بود.

رییسی در این‌باره اظهار کرد که از ضعیف‌کشی باید پرهیز کرد، چرا که یکی از آفات مبارزه با فساد این است که افراد اصلی درگیر در فساد ممکن است از مجازات فرار کنند و لذا نباید از شناسایی و مجازات آنان غافل شد. دین اسلام نیز تاکید می کند مبادا ضعفا مجازات شوند و اقویا از مجازات فرار کنند.

رییسی سرعت در رسیدگی به پرونده‌های فساد را نیز به عنوان چهارمین راهکار مبارزه با فساد مطرح کرد.

انتهای پیام

کد N349848