وندی شرمن: هنوز کار زیادی برای دستیابی به یک توافق با ایران باقی است

سیاسی

معاون وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به این که مذاکرات هسته‌ای ایران در مرحله حساسی قرار دارد، گفت: از الان تا 20 ژوییه تلاش می‌کنیم تا در طول مدت باقیمانده به هدف مورد نظرمان برسیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا و سرپرست تیم مذاکره‌کننده آمریکایی در 1+5 گفت که دور پنجم مذاکرات هسته‌ای ایران که در وین برگزار شد، پیشرفت‌هایی داشته اما به دلیل وجود برخی اختلافات مشخص است که هنوز کار زیادی برای دستیابی به یک توافق باقی است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، سرپرست تیم مذاکره‌کننده آمریکایی افزود: هنوز مشخص نیست که آیا ایران به معنای واقعی آماده است و می‌خواهد که برای تضمین دادن به جهان در خصوص صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای‌اش گام‌های لازم را به عمل آورد.

او ادامه داد: مقامات ایران بارها تاکید کرده‌اند برنامه هسته‌ای‌شان صلح‌آمیز است و این برنامه‌ها را تنها برای یک انرژی صلح‌آمیز دنبال می‌کنند. اگر واقعیت این است پس یک توافق خوب به دست خواهد آمد.

وندی شرمن تاکید کرد: از الان تا 20 ژوییه ما به معنای واقعی تلاش می‌کنیم تا در طول این مدت به هدف مورد نظرمان برسیم. ما اکنون در این مذاکرات در یک مرحله حساس قرار داریم.

هم‌چنین یک دیپلمات ارشد آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت که شش قدرت جهانی در خواسته‌شان برای کاهش تعداد سانتریفیوژهای ایران متحد هستند و دیگر خواسته‌ها به هیات ایرانی بستگی دارد.

وی در این باره گفت: شش قدرت جهانی و اتحادیه اروپا برای رسیدن به این هدف به طور 100 درصد متحد هستند که اطمینان یابند ایران به یک سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد و ایران نیز تضمین کند که برنامه هسته‌ای‌اش کاملا صلح‌آمیز است.

این مقام ارشد آمریکایی یادآور شد: ایرانی‌ها در این‌جا باید تصمیمات بسیار بسیار سختی بگیرند.

به گزارش ایسنا، دور پنجم مذاکرات ایران و گروه 1+5 روز جمعه پس از یکسری مذاکرات فشرده پایان یافت که طبق گفته طرف‌های مذاکره‌کننده با وجود حصول پیشرفت‌هایی، اختلافات هنوز به قوت خود باقی است.

انتهای پیام

کد N349822