آتش بس در اوکراین نقض شد

اوکراین

تهران- ایرنا- گارد مرزی اوکراین امروز(شنبه) اعلام کرد: پس از اعلام آتش بس یک جانبه کی یف، جدایی طلبان هوادار روسیه به نیروهای دولتی در شرق حمله کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از کی یف، این حمله کمی پس از اعلام آتش بس و در مهلتی صورت گرفت که دولت اوکراین برای خلع سلاح جدایی طلبان در نظر گرفته بود.

به گزارش گارد مرزی اوکراین، در این حمله که در جریان آن یکی از مواضع نیروهای دولتی در منطقه دونتسک هدف قرار گرفت، سه نیروی اوکراینی مجروح شدند.

این اقدام ساعاتی پس از آن صورت گرفت که ˈپترو پوروشنکوˈ رییس جمهوری اوکراین به طور یک جانبه در مناطق شرقی آتش بس اعلام کرد.

گارد مرزی اوکراین در بیانیه ای اعلام کرد: مهاجمان از اسلحه خودکار استفاده می کردند و همین امر علاوه بر مجروح شدن سه تن از سربازان به آسیب تجهیزات فنی ارتش نیز منجر شد.

نیروهای مرزی اوکراین همچنین از حمله دیگری با استفاده از سلاح سبک و در نزدیکی یک ایستگاه بازرسی دیگر در دونتسک خبر دادند.

پوروشنکو فرمان اجرای آتش بس یک هفته ای را صادر کرد که ازساعت 22 به وقت محلی (22و نیم به وقت تهران ) جمعه شب، آغاز شد تا در این فرصت، جدایی طلبان سلاح را بر زمین گذاشته و صلح برقرار شود. این اقدام کی یف به سرعت توسط جدایی طلبان و مسکو محکوم شد.

پوروشنکو پیشتر اعلام کرده بود که اعلام آتش بس بدین معنا نیست که در صورت تهاجم جدایی طلبان، ارتش به حمله آنان پاسخ ندهد.

اروپام ** 9053 ** 1064
کد N349596