یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:

شرط حمایت آمریکایی‌ها از بعثی‌های داعش، حرکت آنها در راستای منافع آمریکاست

سیاسی

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی معتقد است: اگر بعثی‌های داعش در راستای منافع آمریکا حرکت کنند آمریکا از حضور آنها ابایی ندارد.

عباسعلی منصوری آرانی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خصوص فعالیت گروهک داعش در سوریه و در حال حاضر در کشور عراق، گفت: داعش گروهکی است که به سیستم‌های اطلاعاتی غرب متصل است و آمریکا و غرب آن را برای اهداف خود پرورش داده‌اند.

وی با بیان اینکه این گروهک در کنار گروه‌های القاعده و طالبان قرار می‌گیرد، تصریح کرد: همه این گروه‌ها در مسیر اهداف آمریکا کار می‌کنند و حالا که تاریخ مصرف القاعده و طالبان تمام شده گروهک دیگری جایگزین آنها کرده‌اند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: آمریکا و غرب تمایل دارند همیشه گروهی باشد تا اهداف آنها را به مقصود برساند. این گروهک در سوریه نیز همین نقش را ایفا می‌کرد و در حال حاضر نیز داعش در عراق با چراغ سبز غرب و آمریکا حرکت می‌کند تا دولت مالکی را تحت فشار قرار دهد و نمی‌توان گفت که حرکت داعش در عراق بدون نظر آمریکا است.

منصوری آرانی همچنین خاطرنشان کرد: تحلیل دیگر این است که داعش مجددا می‌تواند محل مذاکره قرار بگیرد که برای حضور بیشتر آمریکا در منطقه مفید خواهد بود که باز هم این موضوع برای به مقصود رسیدن اهداف آمریکاست.

وی با بیان اینکه تحلیل‌های دیگری نیز در رابطه با فعالیت‌های داعش وجود دارد، گفت: از جهت دیگر می‌توان گفت که داعش از فرمان آمریکا خارج شده و آنها می‌خواهند این گروهک را سرکوب کنند.

نماینده مردم کاشان در مجلس یادآور شد: از سوی دیگر می‌توان گفت بازگشت افراد گروهک داعش به کشورهایشان در غرب برای این کشورها خطرناک بوده و آنها می‌توانند همچون بمبی خطرناک در کشورهای خود عمل کنند.

منصوری آرانی با اشاره به ارسال سلاح‌های آمریکا به داعش در سوریه و استفاده آنها در عراق، خاطرنشان کرد: داعش برآمده از سیستم‌های اطلاعاتی آمریکاست و در هر جا که باشد از آنها پشتیبانی می‌شود چرا که در هر صورت در هر عملیاتی نیازمند پشتیبانی خارجی است بنابراین آنها با چنین حمایت‌هایی تاکنون دوام آورده‌اند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین در خصوص حضور فرماندهان بعثی وفادار به صدام و اینکه آیا این موضوع موجب نگرانی آمریکا نیست، گفت: آمریکا در هر شرایطی بیشتر به منافعش نگاه می‌کند و نه به اشخاص و جریان‌ها و شناسنامه این جریانات برای تامین منافعش اهمیتی ندارد. در حال حاضر نیز بعثی‌ها اگر در راستای منافع آمریکا حرکت کنند آنها ابایی نخواهند داشت و از آنها در جهت اهداف خود بهره می‌گیرند.

وی در پایان اظهار کرد: آنچه برای آمریکا اصلیت و شانیت دارد، منافع خودش است فارغ از اینکه طرف‌های مقابل چه ایده و مسلکی داشته باشند.

انتهای پیام

کد N349478