موضع ژاپن در مقابل زنان برده جنسی کره جنوبی تغییر نکرده است

کمیته‌ای از کارشناسان ژاپنی اعلام کردند که دولت توکیو از نظرات کره جنوبی در رابطه با عذرخواهی از زنان برده جنسی در سال 1993 مطلع شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ به نقل از خبرگزاری رویترز، مساله بکارگیری زنان کره‌ای به عنوان برده جنسی در دهه 90 را می توان به عنوان معضلی در روابط دو کشور توصیف کرد.

یوشیهیدا سوگا، دبیر ارشد کابینه ژاپن با اشاره به گزارش این کمیته گفت: موضع ژاپن در این باره تغییر نکرده است. با این حال بسیار دردآور است که گمان کنیم دولت رنج‌های آنها را نادیده می گیرد و تغییری در موضع آنها رخ نداده است.

در سال 1993 بیانیه ای با عنوان "بیانیه کونو" از سوی یوهی کونو، دبیر ارشد کابینه وقت ژاپن منتشر شد که اذعان می کرد که مقام های ژاپنی در بکارگیری اجباری زنان در آن زمان مشارکت داشته اند. با این حال امروزه بسیاری از قانونگذاران ژاپنی معتقدند که هیچ مدرکی دال بر اثبات این موضوع وجود ندارد. این موضع در جریان دوران نخست وزیر شینزو آبه در سال های 2006 تا 2007 وجود داشت و وی گفته است که این موضع تغییر نخواهد کرد.

شینزو آبه صحت بیانیه کونو را زیر سوال برده است و در واقع سخنان قانونگذاران کشورش را تایید کرده است.

از سوی دیگر کره جنوبی روز جمعه مانورهای دریایی خود را در آبهای مورد مناقشه آغاز کرده و ژاپن که ادعای ارضی دارد، اعتراض کرده است.

انتهای پیام

کد N349324