سازمان ملل: نیمی از مردم سوریه نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند

سیاسی

به گفته دبیرکل سازمان ملل با وخامت اوضاع در سوریه تعداد افرادی که نیازمند کمک‌های فوری بشردوستانه هستند به 8 / 10 میلیون تن که نیمی از جمعیت 22 میلیون نفری این کشور محسوب می‌شوند، افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در گزارش ماهانه بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل به شورای امنیت این سازمان آمده است: 5 / 3 میلیون تن از مردم سوریه که در مناطق درگیر ناآرامی‌ها و جنگ داخلی این کشور ساکن هستند تقریبا نمی‌توانند به کمک‌های بشردوستانه دسترسی داشته باشند و دسترسی کارمندان کمک‌های بشردوستانه به این افراد غیرممکن یا سخت است.

دبیرکل سازمان ملل با ترسیم تصویری نامناسب از درگیری‌های خشونت بار و افزایش ناآرامی‌ها در سوریه اعلام کرده که غیرنظامیان در مناطق درگیر جنگ به واسطه عاملان انتحاری کشته می‌شوند و گزارش‌هایی از اعدام‌ها و سایر اقدامات تروریستی از جانب گروه‌های تروریستی شامل داعش منتشر شده است.

بان کی مون ادامه داد: تعداد افرادی که هم اکنون نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند از 3 / 9 میلیون تن به 8 / 10 میلیون نفر افزایش یافته است که این خود رشد 17 درصدی نیازمندان فوری به کمک‌های بشردوستانه را نشان می‌دهد.

دبیرکل سازمان ملل ادامه داد: راهکارها و اقداماتی که باعث افزایش جنگ و ناآرامی در سوریه می‌شود هر روز بیشتر می‌شود و اقدامات برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به افراد نیازمند در این کشور با تاخیر و ممانعت از جانب نیروهای دولتی و شبه نظامیان مواجه است.

در حال حاضر تمامی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل باید از طریق دمشق پایتخت سوریه به مردم درگیر در مناطق جنگی ارسال شود؛ اقدامی که همواره مورد انتقاد والری آموس، رئیس امور بشردوستانه سازمان ملل قرار دارد.

بان کی مون در ادامه گزارش سالانه خود به شورای امنیت سازمان ملل آورده است: تا نهم ژوئن سال جاری میلادی تنها 12 درصد از 25 / 4 میلیون تن از مردم سوریه تحت برنامه جهانی غذای سازمان ملل کمک دریافت کرده‌اند در حالی که این میزان در آوریل سال جاری میلادی 26 درصد بود.

دبیرکل سازمان ملل همچنین اعمال ممنوعیت‌ها و تاخیرها در ارسال تجهیزات پزشکی و درمانی از جانب دولت دمشق را محکوم کرده و آن را غیرانسانی و غیرقانونی خواند.

وی همچنین گفت: نواحی تحت کنترل مخالفان دولت دمشق نیز تنها 25 درصد از کمک‌های بشردوستانه را در سه ماهه نخست سال جاری میلادی دریافت کرده‌اند.

این مقام مسئول سازمان ملل ادامه داد: به عمد ده‌ها هزار تن از غیرنظامیان سوری نمی‌توانند به مراقبت‌های بهداشتی و درمانی دسترسی داشته باشند و این یک تاکتیک عمدی جنگی با هدف ایجاد تاخیر در کمک رسانی و حمایت از سوری‌های درگیر مناطق جنگی است.

بان کی مون ادامه داد: پزشکان حقوق بشر گزارش دادند که 29 پرسنل پزشکی در مه سال جاری میلادی کشته شده‌اند که این بالاترین میزان در یک ماه از زمان آغاز ناآرامی‌ها در سوریه محسوب می‌شود. علاوه بر این 27 تن از این پزشکان توسط نیروهای دولتی و دو تن دیگر توسط گروه‌های مخالف دمشق کشته شدند و با این تعداد میزان مرگ پرسنل پزشکی در این جنگ داخلی به 502 تن افزایش یافته است.

دبیرکل سازمان ملل همچنین اعلام کرد: این سازمان قادر نیست تا ارزیابی دقیقی از حضور و فعالیت‌های مبارزان خارجی در سوریه ارائه دهد اما پیشرفت‌های اخیر داعش احتمالا تاثیری بر مناطق شرقی سوریه و تقویت حضور گروه‌های افراطی در مناطق تحت کنترل داعش در سوریه خواهد گذاشت.

انتهای پیام

کد N349312