چین بر "تحولات صلح آمیز در دریاها" تاکید کرد

سیاسی

چین که خود با همسایگانش بر سر دریای چین جنوبی مناقشه دارد، خواستار تحولات صلح آمیز اقیانوس‌ها و دریاها شده و نسبت به تبدیل شدن درگیری‌های گذشته به یک فاجعه انسانی هشدار می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، لی کچیانگ، نخست وزیر چین در یک نشست دریایی در یونان گفت: چین به دنبال تحولات صلح آمیز در اقیانوس‌ها و دریاهاست و کاملا با اقدامات خصمانه در امور دریاها و اقیانوس‌ها مخالف است. تحولات در دریاها و اقیانوس‌ها از طریق همکاری به بسیاری از کشورها کمک می‌کند در حالیکه تداوم درگیری‌ها بر سر مناقشات گذشته باعث بروز فاجعه انسانی می‌شود.

چین مدعی مالکیت اکثریت دریای چین جنوبی و جزایر واقع در آن است در حالیکه ویتنام، مجمع الجزایر فیلیپین، تایوان، مالزی و برونئی نیز با رد این ادعا خود مدعی مالکیت این مناطق مورد مناقشه هستند.

یانگ جیچی، کنسول دولتی چین امروز (شنبه) در نشستی در پکن گفت: چین صبر و صداقت خود را برای انجام این مذاکرات به منظور حل و فصل صلح آمیز مناقشات آبی نشان داده است اما نمی‌تواند تمامیت ارضی خود را قربانی کند. چین به دنبال تجارت منافع اولویت‌دار خود نیست و اجازه نمی‌دهد تا امنیت، یکپارچگی و منافعش در خطر بیفتد.

انتهای پیام

کد N349290