بی‌میلی ناتو به پیوستن گرجستان به این ائتلاف

سیاسی

به گفته دیپلمات‌ها، کشورهای عضو ناتو که هراس دارند روسیه دشمنشان شود، احتمال ندارد که اقدامی برای عضویت گرجستان در این سازمان انجام دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، با توجه به اینکه روابط ناتو- روسیه پس از الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه تیره شده است، این سوال که آیا گرجستان برای عضویت در "طرح اقدام عضویت" (MAP) که گامی به سوی عضویت در ناتو است، دعوت شد، همچنان مطرح است و دیدگاه‌های متفاوتی از سوی کشورهای عضو ناتو بیان شده است.

برخی از متحدان بر این باورند که نباید به گرجستان عضویت "مپ" را اعطا کرد. این گروه بر این باورند که در صورت انجام آن با اقدامات تلافی‌جویانه روسیه مواجه می‌شوند. در مقابل اعضای دیگری می‌گویند که در صورت عدم انجام این اقدام، ناتو در واقع در مقابل فشارهای روسیه سر تعظیم فرود آورده است.

به گفته یکی از دیپلمات‌ها، آنها اختلاف اتحاد ناتو به 50 – 50 رسیده است و با این روند نمی‌توان به توافق جامع دست یافت.

روسیه در سال 2008 جنگ پنج روزه‌ای با گرجستان داشت که طی آن نیروهای روسیه وارد بخشی عظیم از این کشور شدند و با تحقیر کردن ارتش گرجستان یکی از پایگاه‌های جدید ساخت ناتو را تخریب کردند. پس از این جنگ، روسیه مناطق آبخازیا و اوستیای جنوبی را به عنوان کشور مستقل به رسمیت شناخت. همین اقدام کار را برای مداخله ناتو و حمایت از گرجستان دشوار کرد.

چنانچه گرجستان عضو ناتو شود، اعضای این ائتلاف باید در صورت حمله به این کشور برای دفاع از آن مداخله کنند.

روسیه که می‌گوید الحاق شبه جزیره کریمه به خاک این کشور در ماه مارس به دلیل پیشروی‌های نظامی ناتو در مناطق شرقی اوکراین بود، به طور آشکار خصومت خود را با پیوستن گرجستان به ناتو اعلام کرده است.

انتهای پیام

کد N349263