فابیوس: مشارکت فرانسه در عملیات نظامی در عراق ممکن است

عراق

وزیر خارجه فرانسه از عراق خواست چه با حضور نوری مالکی و چه بدون حضور وی دولت وحدت ملی تشکیل دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی الوطن العربی، لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد: دولت عراق باید چه با حضور نوری مالکی، نخست وزیر عراق یا چه بدون حضور وی، دولت وحدت ملی تشکیل دهد.

وی اوضاع کنونی عراق را بسیار خطرناک توصیف کرد و افزود: اگر می‌خواهید مقابل گروه‌های تروریستی مقاومت کنید باید دولت وحدت ملی تشکیل دهید.

فابیوس با انتقاد از نوری مالکی، نخست وزیر عراق ادعا کرد: وی نه تنها هم‌پیمانی با قبایل سنی مذهب را نمی‌پذیرد بلکه به طور نامناسبی با آن‌ها رفتار می‌کند و سیاست به حاشیه راندن سنی‌ها و کوتاهی در حق آن‌ها را در پیش گرفته است.

وزیر خارجه فرانسه تصریح کرد: این اولین بار است که گروه‌های تروریستی همچون داعش تهدید کرده‌اند که می‌خواهند بر کشوری دارای ثروت‌های نفتی تسلط یایند.

وی خاطرنشان کرد: این مساله خطر جدی خواهد بود و در این میان تنها کشور عراق از بین نخواهد رفت بلکه تمام منطقه و به دنبال آن اروپا و تمام جهان، تحت تاثیر این فاجعه قرار خواهند گرفت و نابود خواهند شد.

وی در خصوص امکان دخالت نظامی فرانسه در عراق گفت: اگر دولت عراق از ما درخواست کمک نظامی کند و سازمان ملل نیز حمایت کند، ممکن است این اتفاق بیفتد.

وی اشاره کرد: این مساله امروز مورد بحث نیست.

فابیوس از تدوین پیش نویس قانونی جدید در فرانسه به منظور جلوگیری از پیشروی تروریست‌ها به مناطق درگیری، خبر داد.

انتهای پیام

کد N348847