یک قاری قرآن:

فعالیت مؤسسات قرآنی تنها محدود به تفسیر، مفاهیم و حفظ نشود

قرآن کريم

یک قاری قرآن گفت: در مؤسسات قرآنی به تفسیر، مفاهیم و حفظ بیشتر از قرائت اهمیت داده می‌شود و متأسفانه هیچ‌یک از مؤسسات قرآنی با وجود بودجه مقرر، درصدد این نیستند که به رشته قرائت حتی فکر کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، چند سال پیش که فضای عمومی کشور شاهد شکوفا شدن استعدادهای نوجوانان و جوانان در حیطه فعالیت‌های قرآنی بود، شهر دلفان نیز شاهد ظهور یک پدیده قرآنی بود.

محمدجواد قیاسی نامی بود که رفته رفته بر سر زبان‌ها افتاد و طولی نکشید که این نوجوان خوش‌صدا توانست خودش را به‌عنوان یک قاری مطرح و در سطح شهرستان تثبیت کند و از آن پس بود که او قاری اکثر محافل رسمی شهر بود. محمدجواد به شکل حرفه‌ای فعالیت‌های قرآنی را ادامه داد و مفتخر به کسب عناوین استانی و کشوری شد. وی که به تازگی به سفر معنوی حج مشرف شده حال و هوای دیگری پیدا کرده و افتخار تلاوت در مدینه منوره را نیز پیدا کرده است.

وی در سال 1374 در خانواده‌ای مذهبی و در شهرستان خرم‌آباد متولد شد که فرزند ششم خانواده بوده و در حال حاضر در رشته علوم تجربی و در مقطع چهارم دبیرستان مشغول به تحصیل است.

قیاسی در رابطه با نحوه آشنایی خود با قرآن و ورود به این مهم می‌گوید: سال 1383 دانش‌آموز سوم ابتدایی بودم که به تشویق خانواده و اطرافیان پا به عرصه فعالیت‌های قرآنی گذاشتم، آن زمان بود که متوجه شدم چنین استعداد مقدسی را خداوند باری تعالی به من عطا فرموده است.

وی ادامه داد: آن زمان با وجود نبود اساتید قرآنی در شهرستان دلفان، به تنهایی با گوش دادن تلاوت‌های قاریان معروف مصری، سعی داشتم روز به روز در این زمینه پیشرفت کنم و از اینکه من هم مثل بچه‌های سایر شهرها از نعمت وجود استاد و راهنما برخوردار نبودم، خیلی ناراحت بودم. ولی هیچ موقع امید خود را از دست ندادم و همچنان سعی در پیمودن مراتب بالاتر را داشتم.

این قاری ممتاز افزود: البته اینکه می‌گویم در شهر کسی نبوده، بیشتر منظورم فعالیت حرفه‌ای است و گرنه افراد بسیاری مانند مولا مراد منتیان، علی ترکی، ابراهیم سبزیان و پرویز بهرامی، مرا در این راه یاری کردند و از محضرشان بهره‌مند شدم که قدردان همه آنها نیز هستم.

قیاسی ادامه داد: اوایل سال 1386 مورد توجه دو نفر از اساتید برجسته قرآنی مرکز استان قرار گرفتم و راهنمایی‌های آن بزرگواران باعث شد تا راه خود را بهتر بشناسم، از آن پس با گذشت زمان توانستم در محضر چند تن از معروف‌ترین اساتید قرآنی جمهوری اسلامی ایران به تلاوت قرآن بپردازم و توانستم مورد تحسین و تمجید آنها قرار بگیرم.

این قاری قرآن، موفق به کسب مقام‌ها و افتخارات گوناگونی مانند مقام اول جشنواره بین‌المللی سراج خراسان در رشته اذان در سال 1386، مقام ششم رشته قرائت تحقیق در مسابقات قرآنی مهرپویان، مرحله کشوری در سال 1391، مقام اول رشته قرائت تحقیق در مسابقات استانی کانون‌های فرهنگی هنری سطح استان در سال 1391 شده است.

قیاسی با اشاره به سبک‌های تلاوت قاریان داخلی و خارجی مورد علاقه خود می‌گوید: از بین تلاوت‌های قاریان مصری بیشتر تلاوت‌های استاد مصطفی اسماعیل و محمد عمران را می‌پسندم و تا حدودی از تحریرهای این اساتید استفاده می‌کنم، استاد شحات محمد انور را نیز خیلی دوست دارم؛ چرا که بعضی از تلاوت‌های ایشان، انسان را به ملکوت می‌برد و از بین قاریان ایرانی هم باید بگویم که نحوه تلاوت استاد حاج سعید طوسی از بقیه برای من مورد پسندتر است.

وی به فعالیت‌های درسی خود اشاره و بیان‌ می‌کند: فعالیت‌های قرآنی با این همه اهمیّتی که دارند، نباید باعث دوری یک قاری از درس و تحصیلات شوند، امروزه در تمامی کشورهای جهان، علم و تکنولوژی حرف اول را می‌زند؛ لذا کسی که قرآنی باشد و نیز در رشته تحصیلی خود موفق باشد، نه تنها خداوند بلکه تمام افراد جامعه اسلامی او را مورد تحسین قرار می‌دهند و می‌تواند فرد مفیدتری باشد.

قیاسی در رابطه با وضعیت فعالیت‌های قرآنی در شهرستان دلفان می‌گوید: در مؤسسات قرآنی به رشته‌های تفسیر و مفاهیم و حفظ بیشتر از قرائت اهمیت داده می‌شود متأسفانه هیچ‌یک از مؤسسات قرآنی با وجود بودجه مقرر، درصدد این نیستند که به رشته قرائت حتی فکر کنند.

این قاری ممتاز قرآن ادامه می‌دهد: مسئولان مربوطه در رابطه با مسائل قرآنی زحمات زیادی کشیده‌اند، در شهر ما محافل انس با قرآن بزرگی برگزار شده و قاریان و اساتید بزرگی برای اجرای تلاوت مجلسی به اینجا دعوت شده‌اند، اما چه بهتر است که بودجه‌هایی که صرف دعوت این اساتید می‌شود، در امر آموزش قرآن به قاریان دلفانی صرف شود.

وی ادامه داد: مسئولان قرآنی این هزینه‌ها را صرف می‌کنند که مثلاً فلان استاد به مدت 30 دقیقه تا یک ساعت به تلاوت قرآن بپردازد اما می‌توان با همان مبلغ یا حتی کمتر، همان استاد را دعوت کرد و از او خواست تا با آموزش علاقه‌مندان این فعالیت‌ها اثری ماندگار در زندگی آنها به جای بگذارند.

قیاسی با اشاره به برکات قرآن در زندگی خود، افزود: اصولاً کسی‌ که قرآنی باشد و با قرآن مأنوس شده باشد، تمام زندگی‌اش به‌صورت ناخودآگاه قرآنی می‌شود، به برکت قرآن می‌تواند راه دستیابی به سعادت را پیش بگیرد و هر حاجت خیری از خدا بخواهد برآورده خواهد شد اما این در صورتی امکان‌پذیر است که به قرآن عمل کند، قرآنی زندگی کند و تقوای الهی را پیشه کند.

وی در پاسخ به این سؤال که حاضرید استعدادی را که خدا در حیطه‌ قرآن به شما داده را مثلاً با استعداد در حیطه دیگری عوض کنید؟ بیان کرد: خیر! من از زمانی ‌که این استعداد خود را شناختم، سعی کردم آن را در راه قرآن و اهل‌ بیت(ع) مورد استفاده قرار دهم و هیچ وقت حاضر نیستم آن را با هیچ استعداد یا مثلاً هنر آوایی دیگری عوض کنم.

این قاری ممتاز اضافه کرد: البته منظور من این نیست که هنرهای آوایی دیگر ناپسند هستند، البته که همه آن‌ها در جای خود ارزنده هستند، اما راه من قرآن است و تارهای صوتی حنجره‌ام نوای دلنشین قرآن را می‌نوازند.

این قاری نوجوان در رابطه با برنامه‌های قرآنی خود در آینده، بیان کرد: اولین برنامه‌ای که پیش رو دارم گذشتن از سد کنکور و در نهایت قبول شدن در یک دانشگاه معتبر و ادامه تحصیل در یک رشته عالی است و به امید خدا اگر شرایط فراهم شود قصد دارم تا حدی پیش بروم که به مسابقات بین‌المللی قرآن کریم برسم و در این مسابقات حائز یک رتبه بالا شوم.

قیاسی از خاطرات خود در دوران فعالیت‌هایی قرآنی‌اش می‌گوید و می‌افزاید: در اولین روزهایی که در شهر مدینةالنبی(ص) بودم، خداوند یک معنویت بزرگ به من اعطا کرد و آن هم این بود که توانستم در محضر زائران ایرانی و آیت‌الله نجفی، نماینده مقام معظم رهبری و مسئول بعثه مقام معظم رهبری در شهر مدینه یک تلاوت مجلسی اجرا کنم که این تلاوت یکی از بهترین تلاوت‌هایی بود که در طول عمرم اجرا کرده‌ام.

وی در پاسخ به این سؤال که چه توصیه‌ای برای نوجوانانی که می‌خواهند وارد این حیطه شوند دارید؟ اظهار کرد: توصیه من به تمامی قرآن‌آموزان این است که با توکل بر خدا و پشتکار فراوان این راه را ادامه دهند و هیچ وقت مغرور نشوند، اگر در طول این مسیر به مانعی برخورد کردند ناامید نشوند، در تمامی میادین رقابتی سعی کنند رقابتی سالم و دوستانه با رقبای خود داشته باشند و مهم‌تر از همه اینکه گفته‌های قرآن کریم را سرلوحه زندگی خود قرار دهند.

قیاسی بیان کرد: از پدر و مادرم تشکر می‌کنم که از ابتدای این راه نورانی، یار و یاور من بوده‌اند و ان‌شاءالله تا انتها خواهند بود و از خداوند منان سلامتی و طول عمر با عزت را برای آنها مسئلت می‌کنم.

انتهای پیام

کد N348506