آغاز آتش‌بس یک هفته‌ای اوکراین در جنگ با شبه‌نظامیان جدایی‌طلب

اوكراين

رئیس‌جمهوری اوکراین با اعلام آتش‌بس هفت روزه در جنگ علیه شبه‌نظامیان جدایی‌طلب حامی روسیه، هشدار داد که چنانچه آن‌ها از این فرصت برای خلع سلاح استفاده نکنند، احتمالا با مرگ روبرو می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، کاخ کرملین در روسیه که از طرح پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین برای خاتمه فعالیت‌های خشونت‌طلبانه در نواحی شرقی این کشور حمایت می‌کند، از این اقدام وی که اولتیماتوم به جدایی طلبان است، انتقاد کرد.

پوروشنکو که تنها سه هفته پیش به عنوان رئیس‌جمهوری جدید تعیین شده است، به نیروهای دولتی دستور داد تا درگیری‌ها را متوقف کرده و اجازه دهند که طرح صلح وی در این منطقه جان بگیرد.

با این حال پس از درگیری‌های جدی روز پنج‌شنبه هفته گذشته از سوی مرز روسیه که موجب وارد شدن خسارت‌های سنگین به جدایی‌طلبان شد و برخی در طرف مرز اوکراین کشته شدند، پوروشنکو از آتش‌بس خود دفاع کرد و به شبه‌نظامیان هشدار داد.

خبرگزاری اینترفاکس به نقل از وی گزارش داد: آتش‌بس موقت یک هفته‌ای تنها برای خلع سلاح شبه‌نظامیان است و پس از آن، آن‌ها باید حذف شوند.

وی گفت: این آتش‌بس بدان معنا نیست که چنانچه به ارتش ما حمله شود، پاسخ نخواهیم داد. ما هر آنچه برای دفاع از تمامیت ارضی‌مان لازم باشد، انجام می‌دهیم. این آتش بس از ساعت 10 شب روز جمعه تا 10 صبح 27 ژوئن ادامه خواهد داشت.

پس از اعلام این آتش بس پوروشنکو طرح صلح 15 ماده‌ای خود را برای پایان عملیات‌های ضد شبه‌نظامیان در نواحی روس زبان شرق کشورش که از ماه آوریل و در پی اعتراضاتی برای عزل ویکتور یانوکوویچ آغاز شده بود، رسما در دستور کار خود قرار داد.

انتهای پیام

کد N348491