ظریف: /مشروح/

وارد مرحله نگارش توافقنامه شدیم/در موضوعات اساسی به تفاهم نرسیدیم

سیاسی

اختلاف نظر درباره محتوا و نحوه نگارش وجود دارد/ بزرگ‌ترین عامل موفقیت مذاکره‌کنندگان همین پایمردی و استقامت مردم است./ دارایی‌های ایران مسترد شده ولی بیشتر توقع داشتیم/ایران تاکنون به تعهداتش عمل کرده است./ احتمال اینکه مقدمه مثل بقیه متن پر از پرانتز باشد وجود دارد/ هنوز امیدوارم به راه‌حل چون موضوع را بغرنج نمی دانم.

«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران تصریح کرد که وارد مرحله نگارش توافقنامه شده‌ایم اما هنوز نمی‌توانیم بگوییم روی یک چیز مشترک توافق داریم و در موضوعات اساسی هنوز به تفاهم نرسیدیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدجواد ظریف عصر امروز در پایان پنجمین دور مذاکرات ایران و 1+5 در وین در خصوص این دور از مذاکرات در جمع خبرنگاران ایرانی گفت: مذاکرات فشرده بود و هنوز ادامه دارد. امروز از صبح رایزنی‌ها ادامه داشت و یک دور بنده با خانم اشتون دیدار داشتم. هم‌اکنون آقای عراقچی و روانچی و بقیه اعضای تیم ما با معاون اشتون مشغول کار روی مقدمه متن هستند.

وی با بیان اینکه در این دور وارد مرحله نگارش شده‌ایم، اظهار داشت: نمی‌توانیم بگوییم متن مشترک داریم. در بسیاری از موارد اختلاف نظر در مورد محتوا و نحوه نگارش وجود دارد. طرف مقابل با آمادگی لازم برای ورود به مذاکره جدی براساس واقعیات وارد مذاکره نشده است. 

وزیر امور خارجه ادامه داد: ایران، براساس سیاست‌هایی داریم و هم براساس آنچه در برنامه اقدام مشترک ژنو توافق کردیم راه‌حل‌هایی را پیشنهاد کرد که ما را به اهدافی که در برنامه اقدام وجود دارد، برساند. ایران به عنوان قربانی سلاح‌های کشتار جمعی همواره سیاستش این بوده که سلاح هسته‌ای هیچ جایگاهی در دکترین دفاعی ما ندارد، 

ظریف با تاکید بر اینکه احساس می‌کنیم مواضع زیاده‌خواهانه وجود دارد، یادآور شد: ایران حاضر نیست در برابر زیاده‌خواهی از منافع و حقوق ملت ایران صرفن ظر کند. ما از ابتدا حرف منطقی می‌زنیم و ودیدگاه‌هایمان را براساس حقوق بین‌الملل و راهکار مبتنی بر توافقات گذشته ارائه می‌دهیم و روی حرفمان می‌ایستیم. حسن نیت کامل داریم و از ابتدا برای رسیدن به توافق آمده‌ایم و این میزان صرف وقت برای اتلاف نبوده و نیازی به خرید وقت نداریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه با مقاومت مردم در شرایط خوبی هستیم، خاطرنشان کرد: می‌خواهیم به نتیجه برسیم ولی اصرار داریم در رسیدن به نتیجه حقوق مردم ایران حفظ شود. ده ساعت روی متن به صورت مشترک کار شده است.در تیم ایرانی شاید صدها ساعت روی متن کار کردیم. 

وی درباره دور بعدی مذاکرات ابراز داشت: از روز دوم ژوئیه (11 تیر ماه) به وین خواهیم آمد و تا زمانی که مذاکره نیاز و مفید باشد مذاکره را ادامه می‌دهیم تا به نتیجه برسیم. امیدواریم با واقع‌بینی طرف مقابل به نتیجه برسیم. ایران حسن نیت خود را نشان داده است و آژانس امروز اعلام کرد ایران به تعهداتش عمل کرده است و هم پایداری خود بر حقوقمان نشان دادیم و جدیت خود را نشان دادیم.

ظریف با عنوان این مطلب که با موضع‌گیری توافق حاصل نمی‌شود و ما برای رسیدن به راه‌حل اینجا آمده‌ایم، تصریح کرد: تاکنون یک موضع از مجموعه کشورها ارائه شده و در برخی موارد می‌توان گفت این موضع سخت‌ترین عضو است. این یک واقعیتی است که نیاز است همه اعضای 1+5 در داخل با جدیت بیشتری تلاش کنند به موضعی برسند که موضع مشترک و در جهت رسیدن به راه‌حل باشد. 

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره لغو دائمی تحریم‌ها که عنوان کرد: در روابط بین‌الملل با دولت‌ها بحث دارید کما اینکه در تصمیم‌گیری‌هایی که می‌شود دولت ایران باید تصمیم‌گیری‌ها را دنبال کند. البته هر دولتی سازوکارهای داخلی هم دارد. از نظر ما مهم نیست که آمریکایی‌ها چگونه می‌خواهند مشکلی که در داخل درست کردند حل کنند. با کمال احترام این مشکل آنهاست مشکل بنده نیست. اگر دولت آمریکا خود را متعهد به کاری می‌کند باید براساس برنامه اقدام مشترک تمام تحریم‌ها برداشته شود. مذاکرات با برنز وارد این جزییات نشد.

وی با بیان اینکه فرصت استثنایی برای جامعه بین‌الملل وجود دارد، تاکید کرد: هنوز امیدوارم به راه‌حل چون موضوع را بغرنج نمی دانم.

وزیر خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا تا دور بعدی مذاکرات قرار است نشست کارشناسی برگزار می‌شود؟بیان کرد: فعلا توافق برای مذاکره دیگری نداشته‌ایم. هفته دیگر 1+5 جلسه داخلی دارند و تا 11 تیر برای جلسه دیگری برنامه نداشته‌ایم. 

وزیر امور خارجه در پاسخ سوالی مبنی بر اینکه آیا با توجه به مذاکراتی که در حال حاضر جریان دارد احتمال توافق در زمینه مقدمه وجود دارد؟، گفت: احتمال اینکه مقدمه مثل بقیه متن پر از پرانتز باشد وجود دارد با نگاهی که به مقدمه داریم احتمال اینکه طرفین درباره مقدمه به توافق برسند وجود دارد.

ظریف اظهار داشت:‌ مقدمه به اهداف و چارچوب‌ها و سازوکارها می ‌پردازد و اینکه چگونه می‌شود اختلاف‌ها را حل و فصل کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی در خصوص پایبندی طرفین به تعهدات عنوان کرد: ایران تاکنون به تعهداتش عمل کرده است.

وی در خصوص دیدارش با آمانو تصریح کرد: در مورد نحوه همکاری ایران و آژانس گفتگو می‌کنیم. آژانس بر نحوه اجرای برنامه مشترک اقدام نظارت می‌کند و بر توافق جدید هم آژانس نظارت خواهد کرد. با آژانس اختلاف نظر هم داشته‌ایم. ما در زمینه چاشنی‌های انفجاری با آژانس اختلاف داشته‌ایم و همانگونه که آقای صالحی امروز گفت امیدواریم این مورد زودتر حل شود.

وزیر امور خارجه درباره پایبندی طرف مقابل به تعهداتش ابراز داشت:‌ نقض جدی تعهد طرف مقابل ندارم ضمن اینکه این تعهدات هم کم و بیش با اکراه و تاخیر انجام شده. دارایی‌های ایران مسترد شده ولی بیشتر توقع داشتیم. توقع داشتیم این کندی وجود نداشته باشد.

 ظریف با تاکید بر اینکه بسیار خرسندیم با سربلندی تعهدات خود را اجرا و نشان دادیم نیازمند دیگران نیستیم و روی پای خود می‌ایستیم و به یاری خدا و لطف و استقامت مردم از همه این پیچ‌ها گذر می‌کنیم، خاطرنشان کرد: بزرگ‌ترین عامل موفقیت مذاکره‌کنندگان همین پایمردی و استقامت مردم است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: برای رسیدن به راه‌حل همه طرف‌ها جدی هستند. در دیداری که برنز با بنده و خانم اشتون داشتم تعهد بالاترین مقامات آمریکا از جمله رئیس جمهور برای رسیدن به توافق تا 29 تیر به ما ابلاغ شد و این اولین باری نبود که این تعهد به ما گفته شد.

وی درباره بحث تاثیر مذاکرات بر اقتصاد کشور بیان کرد: جامعه بین‌المللی به این واقعیت رسیده که ایران جدی در مذاکرات است و به دنبال دستیابی به راه‌حل است. تحریم‌ها جز فشار بر اقشار آسیب‌پذیر ایران کار دیگری نکرده و تصویر منفی از عاملان تحریم ایجاد کرده است. بنگاه‌های اقتصادی به این نتیجه رسیدند که بازگشت به وضعیت سال گذشته امکانپذیر نیست. به نظر نمی‌رسد با سیاست ایران امکان برقراری ساختار قبلی در هیچ شرایطی وجود داشته باشد.

وزیر امور خارجه بهترین تضمین برای رسیدن به نتایج قابل قبول در مذاکرات را پیگیری مبانی اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: وزارت خارجه به عنوان یک بخش و سازمان، به شکل جدی در راه تحقق این مسئله تلاش خواهد کرد.

ظریف درباره احتمال ادامه مذاکرات یادآور شد: ما باید ظرف یک سال به تفاهم جامع برسیم اما دوران اقدامات موقتی 29 تیر تمام می‌شود و اگر این دوران را بخواهیم تمدید کنیم طرفین باید اقداماتی را انجام دهند. این نیاز به توافق دارد اما الزاما ربطی ندارد به اینکه تاریخ قطعی ما برای رسیدن به پایان مذاکرات چه زمانی باشد. اینکه دیپلمات‌های غربی و برخی دیگر ضرب الاجل‌ها و زمان‌های ساختگی ایجاد کنند، معنی نمی‌دهد.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آژانس موارد ادعایی را مطرح نکند؟ تاکید کرد: ‌تأکید داشتیم که با سوالات بی‌پایان حاضر به همکاری نیستیم و نیاز است این گونه موارد ضمن اینکه بحث ادعاها و تبلیغات و هوچی‌گری‌هایی که علیه ایران صورت گرفته پایان نداشته باشد ما مبانی این ادعاها را با خلل جدی مواجه کردیم آنها که با هراس‌افکنی می‌خواهند مانع از دستیابی ایران به اهدافش شوند، موفق نخواهند شد.

وی افزود: بهترین راه که همه اطمینان حاصل کنند یک راه‌حل منطقی و قابل قبول برای این موضوع ایجاد شود که یک بحران غیر ضروری کنار گذاشته شود،

وزیر امور خارجه با اشاره به جنایات داعش در عراق اظهار داشت: ‌اینها نگرانی‌های جدی ماست. بازی تبلیغاتی علیه ایران کهنه شده و همه به این نتیجه رسیدند که به سمت حل و فصل حرکت کنند و آنها که با مانع‌تراشی نمی‌توانند به نتیجه برسند به این درک واقعی برسند که با بهانه جویی نمی‌توانند جامعه بین‌المللی را گروگان دیدگاه‌های خود قرار دهند.

ظریف در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه غنی‌سازی تصریح کرد: برنامه غنی‌سازی مربوط به مردم ایران است و ما درباره برنامه‌ای که متعلق به مردم ایران است درخواستی نمی‌کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی در خصوص حامیان افراط و تروریسم از جمله گروه تروریستی داعش در عراق ابراز داشت: حامیان این گروه‌ها باید بدانند این حرکت‌ها دامن‌گیر خودشان خواهد شد و در گذشته حرکت‌های افراطی دامن‌گیر ایجادکننده آن شد.

وی با بیان اینکه معتقدیم مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری یک مبارزه جهانی است، تاکید کرد: باید براساس مقررات بین‌المللی و بدون اهداف موقتی سیاسی، برخورد صورت گیرد.

ظریف درباره میزان سانتریفیوژ‌ها تاکید کرد: سانتریفیوژها برای خودمان است و درباره تعدادشان خودمان تصمیم می‌گیریم و برای یک بازه زمانی باید روی بعضی موضوعات بر اساس توافق ژنو توافق کنیم که مشغول بحث در این زمینه هستیم که خیلی به تعداد ربط ندارد و بیشتر به کیفیت ربط دارد. برنامه غنی‌سازی ایران متعلق به مردم است و درباره چیزهایی که به مردم کشورمان تعلق دارد از کسی درخواست نمی‌کنیم.

وزیر امور خارجه درباره اجرای تعهدات 1+5 در چارچوب توافق ژنو بیان کرد: طرف مقابل هم کمابیش اما با تاخیر تعهداتش را اجرا کرده متاسفانه ولی از نقض جدی تعهد طرف مقابل خبر ندارم اما می‌دانم که با اکراه و تردید این تعهدات اجرا شده و دارایی‌ها مسترد شده و بانک مرکزی گزارش‌هایش را ارایه کرده است. یعنی طرف مقابل هم کمابیش تعهداتش را انجام داده اما با تاخیر اجرا کرده است و از نقض جدی تعهدی از سوی طرف مقابل خبری نیست. البته ما توقع داشتیم این کندی وجود نداشته باشد علاوه بر این برخی مقررات بروکراتیک در این زمینه باعث شد تا بازرگانان وارد‌کنندگان و صادرکنندگان با مشکلاتی مواجه شوند.

کد N348281