نخست وزیر یونان: آتن می تواند دروازه توسعه روابط چین با اروپا باشد

یونان,چیانگ

آتن - ایرنا- نخست وزیر یونان با تاکید بر ضرورت و اهمیت توسعه روابط با چین به ویژه در زمینه اقتصاد و تجارت گفت: یونان می تواند به عنوان دروازه توسعه ارتباطات و همکاریهای اقتصادی و تجاری چین با اتحادیه اروپا باشد.

نخست وزیر چین که در سفری رسمی به یونان، در آتن بسر می برد با همتای یونانی خود دیدار و در باره نحوه توسعه روابط دوجانبه و مسایل منطقه ای و بین المللی گفت و گو کرد.

در این دیدار ˈاندونیس ساماراسˈ نخست وزیر یونان روابط آتن و پکن را دیرینه و دوستانه قلمداد کرد و گفت: یونان خواستار توسعه همکاریهای تجاری و اقتصادی با کشور چین است.

نخست وزیر یونان افزود: یونان می تواند به عنوان دروازه توسعه ارتباطات و همکاریهای اقتصادی و تجاری چین با اتحادیه اروپا باشد.

ساماراس اظهار داشت: تاریخ و فرهنگ یونان در دانشگاه چین تدریس می شود و فرهنگ، ادبیات و تمدن چین نیز از سال تحصیلی 2015- 2016 میلادی در دانشگاه آتن تاسیس و تدریس خواهد شد.ˈلی که چیانگˈ نخست وزیر چین نیز در این دیدار گفت: چین از همان ابتدای شروع بحران مالی در یونان براین عقیده بود که یونانیان خواهند توانست از این بحران گذر کنند.

نخست وزیر چین با تاکید بر خواست این کشور مبنی بر افزایش سرمایه گذاری و توسعه روابط اقتصادی و تجاری پکن با آتن گفت: چین همیشه حامی یونان برای رهایی از بحران مالی این کشور بوده و معتقد است که باسرمایه گذاری بیشتر می توان به برون رفت زودتر یونان از بحران مالی کمک کرد.

شرکت ˈ کسوکویˈ چین در حال حاضر مقدار زیادی از سهام بندر پیراس واقع در جنوب و غربی شهر آتن را در اختیار دارد و برای مدت 25 ساله در طرح توسعه و بهره برداری این بندر فعالیت خواهد داشت.

یونان برای جلب بیشتر گردشگران چنین نیز تسهیلاتی را در نظر گرفته و خواستار حضور هر چه بیشتر گردشگران این کشور شده است.

نخست وزیر چین همچنین با ˈ کارلوس پاپولیاسˈ رئیس جمهوری و دیگر مقامات یونان دیدار و گفت و گو خواهد کرد

اروپام**2170**1723**1577
کد N348066