نظارت آمریکا بر راهکار جدید پرداخت های نفتی هند به ایران

ایران در جهان

رسانه های هندوستان از نظارت آمریکا بر راهکار جدید پرداخت های نفتی هند به ایران خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر، رسانه های هند با اشاره به نظارت واشنگتن بر راهکار جدید هند برای پرداخت بدهی های نفتی به ایران از طریق امارات گزارش دادند این سازوکار به دولت آمریکا این امکان را فراهم می آورد تا شیوه‌ های بانک مرکزی هند را برای پرداخت دلار به ایران از طریق بانک هندی رزرو بهتر بشناسد.

بر این اساس هند در پی پرداخت 1.65 میلیارد دلار از بدهی‌ های خود به ایران از طریق بانک مرکزی امارات متحده عربی بوده و بر اساس توافقنامه جدید، بانک مرکزی به جای تهیه ارز از خریداران نفت هند دلارها را از دلالان مجاز ارزی دریافت کرده و پس از آن بانک مرکزی هند آموزش چگونگی انتقال دلارها را به بانک مرکزی امارات به بانک رزرو می دهد و سپس بانک امارات معادل این رقم را بر حسب درهم به ایران منتقل می کند.

طبق توافق ژنو، تهران می تواند در هشت قسط چهار میلیارد و 200  میلیون دلار از درآمدهای نفتی بلوکه شده خود را در بانکهای خارجی دریافت کرده و هند در دو قسط در روزهای 14 مه (24 اردیبهشت) و 17 ژوئن (27 خرداد) مبلغ 550 میلیون دلار و در قسط سوم یعنی در روز 20 جولای (29 تیر) 550 میلیون دلار دیگر را پرداخت می کند.

یادآور می شود بر اساس توافقنامه مذکور  ژاپن در چهار قسط و کره جنوبی در یک قسط دو میلیارد و 550 میلیون دلار از بدهی های نفتی خود را به ایران پرداخت کرده اند.