اتحادیه اروپا 250 میلیون یورو به تاجیکستان تخصیص داد

اتحادیه اروپا

دوشنبه ـ ایرناـ اتحادیه اروپا برای اجرای طرح هایی در زمینه بهداشت، آموزش و کشاورزی در تاجیکستان، مبلغ 250 میلیون یورو برای سال های 2014 تا 2020 تخصیص داد .

تاجیکستان این مبلغ را سال گذشته برای اجرای چند طرح مهم اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی درخواست کرده بود و تخصیص آن در جلسه امروز اجلاس این اتحادیه و کشورهای آسیای مرکزی در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان، صورت گرفت.

در این جلسه، همچنین میزان تجارت تاجیکستان با کشورهای اروپایی در سال گذشته میلادی 534 میلیون دلار اعلام شد که معادل 10 درصد تجارت این کشور با کل کشورهای خارجی است.

ˈسعید الرحمان نذریفˈ معاون وزیر تجارت و توسعه اقتصاد تاجیکستان در این جلسه گفت: تاجیکستان طرح های مهم منطقه ای از جمله احداث خط انتقال برق موسوم به ˈ کاساـ 1000ˈ برای برق رسانی به افغانستان و پاکستان، طرح احداث راه آهن تاجیکستان، افغانستان و ترکمنستان و طرح احداث نیروگاه برق راغون را در دست احداث دارد که در بهبود مشکلات انرژی و ارتباطی منطقه و همچنین افزایش سطح درآمد مردم این کشور اهمیت به سزایی دارد.

وی اظهارداشت: تاجیکستان بدون مشارکت بین المللی به خصوص کشورهای پیشرفته اروپایی قادر به اجرای این طرح های مهم نیست.

در این جلسه همچنین اعلام شد که اتحادیه اروپا برای کشورهای آسیای مرکزی بر اساس یک برنامه در زمینه های مختلف اقتصادی از سال 2014 الی2020 یک میلیارد دلار تخصیص خواهد داد.

آسیای مرکزی با جمعیت حدود 65 میلیون نفر شامل تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان، قرقیزستان و قزاقستان است.

آساق**ه.ص**1723**2017
کد N347831