سازمان ملل: بیش از 50 میلیون نفر به خاطر جنگ بی‌خانمان شده‌اند

سیاسی

آژانس آوارگان سازمان ملل اعلام کرد: تعداد افرادی که به واسطه جنگ و درگیری از زمان جنگ جهانی دوم مجبور به ترک خانه‌هایشان شده‌اند، برای اولین بار به بیش از 50 میلیون تن رسیده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، آژانس آوارگان سازمان ملل اعلام کرده که در آخر سال 2013، 51.2 میلیون نفر به خاطر جنگ و درگیری در کشورهایشان در سراسر جهان مجبور به ترک محل زندگی‌شان شده‌اند که سوریه در راس آن قرار دارد و این روند از سال گذشته 6 میلیون بیشتر است.

آژانس آوارگان سازمان ملل در گزارش سالانه خود آورده است که درگیری‌ها و ناآرامی‌ها در سوریه مقصر اصلی افزایش تعداد آوارگان سال گذشته میلادی محسوب می‌شود.

از زمان آغاز ناآرامی‌ها در این کشور در مارس 2011، 2.5 میلیون تن سوریه را ترک گفته و 6.5 میلیون نفر دیگر نیز در داخل این کشور مجبور به ترک شهر و محل زندگی خود شده‌اند.

جمهوری آفریقای مرکزی و سودان جنوبی نیز پس از سوریه قرار دارند.

آنتونیو گوتیرس، رئیس این آژانس گفت: ما شاهد هزینه‌های بیشمار پایان نیافتن این جنگ‌ها و ناکامی در حل مناقشات منطقه‌ای و جلوگیری از درگیری‌ها هستیم. متاسفانه صلح در منطقه و در سراسر جهان دیگر یافت نمی‌شود و کمک‌های بشردوستانه آنچنان که باید به دست افراد نمی‌رسد. راه‌حل‌های سیاسی همچنان یک ضرورت اصلی برای از میان برداشتن درگیری‌ها محسوب می‌شود و بدون این راه‌حل‌ها سطح خشونت‌ها و درگیری‌ها همچنان غیرنظامیان را تهدید می‌کند.

هم‌چنین بنابر گزارش آژانس آوارگان سازمان ملل تعداد آوارگان در سراسر جهان 16.7 میلیون نفر اعلام شده که بیشترین از سال 2001 محسوب می‌شود. همچنین در مجموع 6.3 میلیون نفر نیز بیش از 5 سال است که در تبعید به سر می‌برند و بیشترین جمعیت آوارگان تحت مراقبت و نظارت آژانس آوارگان سازمان ملل مربوط به افغانستان، سوریه و سومالی است که در مجموع بیش از نیمی از آوارگان جهان را تشکیل می‌دهند.

اصلی‌ترین کشورهای میزبان نیز پاکستان، ایران و لبنان هستند. مناطقی که بیشترین تعداد آوارگان در آنها به سر می‌برند، آسیا و اقیانوسیه و در مجموع با 3.5 میلیون تن در صدر قرار دارند.

همچنین در حالی که اکثر آوارگان توسط کشورهای فقیر نگهداری و مراقبت می‌شوند و اردوگاه‌های آنها در این کشورها مستقر شده است، عفو بین‌الملل اعلام کرده که کشورهای ثروتمند نیز باید در کنار این کشورهای فقیر به حمایت از آوارگان بپردازند.

عفو بین‌الملل در این باره اعلام کرده که سه کشور اردن، لبنان و ترکیه تنها در سال گذشته میلادی میزبان یک میلیون و 524 هزار و 979 آواره سوری بودند و این در حالی است که 28 کشور اتحادیه اروپا تنها کمتر از 30 هزار و 500 آواره سوری را پناه داده و آلمان با اکثریت 25 هزار و پانصد آواره سوری در راس این کشورها قرار دارد.

عفو بین‌الملل همچنین چین و روسیه را به خاطر عدم استقبال و میزبانی از آوارگان در سال 2013 مورد نکوهش قرار داد.

آژانس آوارگان سازمان ملل همچنین در گزارش خود اعلام کرده که 33.3 میلیون تن در جهان در کشورهایشان بی‌خانمان و آواره هستند و این افراد در مناطقی زندگی می‌کنند که امکان دسترسی کمک‌های بشردوستانه به آن مناطق دشوار است.

انتهای پیام

کد N347749