سفیر ایران :

توافقات مهم میان تهران و مسکو در راه است

سیاست خارجی

سفیر ایران در مسکو با اشاره به اینکه مذاکرات برای نهایی شدن توافقات مهم میان ایران و روسیه در جریان است گفت : خوشبختانه مبادلات تجاری میان دو کشور روند مثبتی در پیش گرفته است و امیداریم همکاری های دو کشور در صنعت نفت و گاز تقویت شود .

به گزارش خبرگزاری مهر، حمیدرضا عراقی معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران بمنظور شرکت در بیست و یکمین کنگره جهانی نفت به مسکو سفر کرد .

حمیدرضا عراقی در طول اقامت خود در مسکو ضمن شرکت در بیست و یکمین کنگره جهانی نفت، از غرفه شرکت ملی نفت و شرکت مپنا در نمایشگاه نفت و گاز مسکو بازدید بعمل آورد .

معاون وزیر نفت ایران در  این سفر با تعدادی از نمایندگان شرکت های روسی و بین المللی درخصوص چگونگی توسعه همکاری های جمهوری اسلامی ایران با شرکت های بین المللی نفتی بحث و تبادل نظر نمود .

وی همچنین در نشستی که به ابتکار سفارت جمهوری اسلامی ایران بمنظور بررسی فرصت های سرمایه گذاری مشترک در صنعت نفت و گاز ایران در مسکو برگزار شد ، شرکت و در جمع مهمانان به ایراد سخنرانی پرداخت .

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در این نشست  گفت : کشورهای خارجی به دلایل متعدد در کنگره جهانی نفت و گاز و نمایشگاه بین المللی نفت توجه ویژه ای به حضور ایران در این رویدادهای داشتند .

معاون وزیر نفت ادامه داد : مقامات ایران و روسیه برای توسعه روابط عزمشان جدی است و همتی وجود دارد که دو کشور به عنوان کشورهای بزرگ گازی جهان همکاریها را توسعه بدهند .

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد : در مجموع تعداد مقاله های ایران در کنگره جهانی نفت و گاز ، حضور پررنگ ایران در نمایشگاه بین المللی نفت و علاقه کشورهای خارجی و روسیه برای اجرای طرح های سرمایه گذاری در ایران در این کنگره بسیار چشمگیر بود و این استقبال با سیاست واگذاری طرح ها  به بخش خصوصی در ایران تناسب دارد .

عراقی افزود : شرکت های خصوصی ایران با توجه به راهبرد دولت برای واگذاری طرح ها به بخش خصوصی برای مشارکت با سرمایه گذاران خارجی باید خود را توانمند کنند با بتوانند طرح های توسعه ای نفت و گاز کشور را به مرحله اجرا بگذارند .

محمدحسین عادلی دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز جهان نیز در این نشست گفت : استقبال از حضور پررنگ شرکت های ایرانی در کنگره جهانی نفت و گاز و نمایشگاه بین المللی نفت روسیه از طرف سایر کشورها کاملا مشهود بود .

وی افزود : بسیاری از مدیران و کارشناسان شرکت های معتبر بین المللی درباره آینده طرح های نفت و گاز ایران پرسش داشتند و به دنبال حضور در ظرفیت های متعدد ایران در این صنعت هستند .

مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه هم در این نشست گفت : شرایط جدیدی در روابط ایران و روسیه ایجاد شده و اراده روسای جمهور دو کشور بر حسن تفاهم و گسترش جدی مناسبات است .

وی با اشاره به اینکه مذاکرات برای نهایی شدن توافقات مهم میان ایران و روسیه در جریان است گفت : خوشبختانه مبادلات تجاری میان دو کشور روند مثبتی در پیش گرفته است و امیداریم همکاری های دو کشور در صنعت نفت و گاز تقویت شود .

دراین نشست بیش از 60 نفر از مدیران بخش های دولتی و خصوصی وزارت نفت و شرکت های نفتی ایران حضور داشتند .

شایان ذکر است کنگره جهانی نفت یک رویداد بزرگ اقتصادی در حوزه انرژی است که هر سه سال در یکی از کشورها برگزار می شود . در این کنگره شرکتها و صاحبنظران نفتی دنیا آخرین دیدگاه های خود را در خصوص صنعت نفت ارائه می نمایند .