عبدالله: کرزای و کمیسیون‌های انتخابات، مسئول بن‌بست سیاسی هستند

سیاسی

عبدالله عبدالله، نامزد معترض دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفته است این کشور با "بن‌بست سیاسی" مواجه شده و مسئولیت این وضع نیز بر عهده حامد کرزای، رئیس جمهوری و کمیسیون‌های برگزارکننده انتخابات است.

عبدالله عبدالله، نامزد معترض دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفته است این کشور با "بن‌بست سیاسی" مواجه شده و مسئولیت این وضع نیز بر عهده حامد کرزای، رئیس جمهوری و کمیسیون‌های برگزارکننده انتخابات است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) عبدالله که یک روز پس از اعلام تعلیق رابطه تیم انتخاباتی‌اش با کمیسیون مستقل انتخابات در یک نشست خبری حضور یافته بود، گفت که از نظر تیم او فعالیت‌ کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان از این پس "غیرمشروع" است و آنها نتایج کارهای بعدی این کمیسیون‌ را قبول نخواهند کرد.

عبدالله گفت که کمیسیون مستقل انتخابات روند شمارش و بررسی آراء را بدون حضور ناظران او ادامه داده است.

عبدالله روز چهارشنبه در اعتراض به آنچه که برآورده نشدن خواسته‌هایش از کمیسیون انتخابات افغانستان می‌خواند، تمام روابط تیم انتخاباتی خود با این کمیسیون را به حالت تعلیق درآورد و از ناظران تمیش نیز خواست که محلات شمارش آراء را ترک کنند.

به گزارش بی.بی.سی عبدالله در نشست خبری روز پنجشنبه خود گفت: "وقتی این‌ها (کمیسیون انتخابات) در غیاب ناظران ما به کار ادامه دادند، این عملکرد شان قابل قبول نیست و نظر ما این است که از این به بعد هر نوع اقدام کمیسیون‌های انتخاباتی برای ما و مردم افغانستان غیر قانونی تلقی می‌شود و نتایج این اقدامات مورد قبول ما نخواهد بود."

به تعلیق در آمدن کار ضیاءالحق امرخیل، رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات به دلیل آنچه که عبدالله دست داشتن او در "تقلب مشهود" می‌داند، روشن شدن میزان مشارکت مردم و ارائه توضیح در مورد میزان آرای ریخته شده به صندوق‌ها در تعدادی از ولایت‌ها خواسته‌های عبدالله از کمیسیون انتخابات افغانستان است.

او همچنین از کمیسیون انتخابات خواسته بود تا روند شمارش آرای دور دوم انتخابات را فورا متوقف کند.

اظهارات روز چهارشنبه عبدالله واکنش گروه انتخاباتی اشرف غنی احمدزی، ریاست جمهوری و دفتر سیاسی سازمان ملل در کابل را در پی داشت.

گروه انتخاباتی اشرف غنی احمدزی موضع عبدالله را "غیر موجه" خواند، دفتر سیاسی سازمان ملل متحد با صدور اعلامیه‌ای گفت که تصمیم عبدالله برای آنها "غیرمنتظره" بوده و ریاست جمهوری افغانستان هم گفته که در این مورد با هر دو نامزد تماس خواهد گرفت.

عبدالله در نشست خبری خود گفت که در دور اول انتخابات نیز کمیسیون‌های برگزار کننده انتخابات، بی‌طرف نبودند و آرای گروه انتخاباتی او را هدف قرار دادند ولی در دور دوم انتخابات، "تقلب گسترده و مهندسی شده" رخ داده است.

او همچنین از جامعه جهانی خواست که بی طرفی خود در انتخابات افغانستان را ثابت کند.

گل‌آغا شیرزی، از نامزدان دور اول انتخابات ریاست جمهوری که در دور دوم از عبدالله حمایت کرده است نیز در نشست خبری گفت که به عملکرد کمیسیون‌های انتخاباتی و حکومت افغانستان اعتراض دارد. او گفت که "حکومت و نهادهای انتخاباتی در دور اول نیز اقدامات قانونی نکردند و حالا هم سعی دارند به نفع نامزد مشخصی کار کنند."

از سوی دیگر رئیس کمیسیون مستقل انتخابات گفته که به شکایت‌های نامزدان رسیدگی می‌کنند.

یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات گفته که رسیدگی به شکایت‌های نامزدان از وظایف کمیسیون انتخابات است.

مسئولان کمیسیون انتخابات گفتند که رسما از آقای عبدالله خواسته‌اند تا با این کمیسیون گفت‌وگو کند.

در همین حال از چهارشنبه به این سو معترضان به نحوه کار کمیسیون‌های انتخاباتی با راه‌اندازی گردهمایی‌هایی در کابل از حکومت و نهادهای مسئول خواسته‌اند تا جلوی آنچه که آنها "تقلب سازمان‌یافته" می‌خوانند را بگیرند.

هواداران نهادی موسوم به "روند سبز افغانستان" نیز در چند نقطه از شهر کابل چادر زده‌اند و با نصب شعار "رای ما عزت ما است"، خواستار برخورد با کسانی شده‌اند که به گفته آنها در انتخابات "تقلب" کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N347396