نخست وزیر لبنان:ازبحران های خونین درسوریه وعراق، اسراییل سود و لذت می برد

تمام سلام,عراق93

بیروت – ایرنا - « تمام سلام» نخست وزیر لبنان با بیان اینکه « دشمن اسراییلی از مشاهده صحنه های غم انگیز، دردناک و خونین در کشورهای ما لذت می برد»، گفت: متاسفانه اوضاع جهان عرب اصلا خوب نیست، توفان حوادث دردناک در سوریه وعراق خسارت هایی بدنبال داشته که دامن همه ما را می گیرد و تنها دشمنان بویژه دشمن کمین کرده در مرزهای جنوبی لبنان از آن سود می برند.

به گزارش ایرنا، نخست وزیر لبنان که در بیست و دومین دوره همایش اقتصاد عربی سخن می گفت، به نگرانی لبنانی ها از حوادث دردناک در سوریه وعراق و احتمال کشیده شدن دامنه آتش به داخل لبنان اشاره و تاکید کرد: دولت « منافع ملی» اجازه نمی دهد کسی با امنیت و ثبات لبنان بازی کند.

وی خاطرنشان کرد:بزودی و با تمام توان ، اراده و قدرت خود برای محافظت از لبنان در مقابل آتش شعله ور در کشورهای همسایه دور و نزدیک با تکیه بر ارتش و نیروهای امنیتی خود اقدام می کنیم و پشتوانه ما بیداری و هوشیاری اکثریت مردم خود و ایمان آنان به لبنان یکپارچه، امن و با ثبات است.** احیای باندهای کینه جو راه حل نیست

تمام سلام اظهار داشت: همه درک می کنیم که جهان از ما گام هایی جلوتر است و باید تلاش های زیادی در همه زمینه ها انجام دهیم اگر می خواهیم در این عصر صاحب جایگاه شایسته ای باشیم.

وی تاکید کرد: این هدف با احیای باندهای نفرت انگیز و کینه جو، نابودی و تقسیم کشورها، گسترش جهل و تاریکی ، توسل به زور ، هدردادن فرصت ها و منابع تحقق نخواهد یافت و فقط جوانان توانمند و مسلح به ابزار جدید عصر و مجهز به افکار خلاق ، اراده های پاک و طرح های سازنده می توانند آن را محقق کنند.

بیست و دومین همایش اقتصاد عربی روز پنجشنبه با شرکت 600 تن از مقامات ، سرمایه گذاران و بازرگانان 14 کشور عربی و غیرعربی در بیروت پایتخت لبنان برگزار شد.

این همایش را مجموعه ای عربی با عنوان « گروه اقتصاد و کار» سالانه در پایتخت یک کشور عربی برگزار می کند.** اجرای برنامه جدید امنیتی در بیروت

نخست وزیر لبنان دربخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آثار سوء ناامنی براقتصاد لبنان بویژه صنعت گردشگری آن گفت که اولین ماموریت دولتش بازگرداندن امنیت به لبنان بود و تا حدود زیادی در این زمینه به موفقیت دست یافته است.

وی اعلام کرد که بیروت آماده می شود مرحله جدیدی از برنامه امنیتی در آن به اجرا گذاشته شود تا جلوی اخلال های امنیتی گرفته و اوضاع آن تثبیت شود.

تمام سلام به دو پرونده پناهجویان سوری و گاز ونفت لبنان اشاره کرد و گفت که حل این دو پرونده به بهبود وضعیت امنیتی ، اقتصادی و اجتماعی لبنان منجر خواهد شد.

نخست وزیر لبنان درعین حال تصریح کرد : خالی ماندن کرسی ریاست جمهوری لبنان و عدم توانایی مجلس لبنان برای انتخاب رییس جمهوری مشکلات این کشور را بیشتر کرده است اما ما تلاش می کنیم بر این مشکلات فایق آییم.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه« دولت لبنان برای مسئله اقتصادی بویژه تشویق برای سرمایه گذاری اهمیت زیادی قائل است»، گفت: درک می کنیم که ماموریت اصلی ما اصلاحات اداری است تا زمینه حرکت سرمایه گذاری خارجی ، داخلی بویژه لبنانی های مقیم خارجه در لبنان فراهم شود.

تمام سلام، تحرکات برای تصویب قانون مشارکت بین دو بخش عمومی و خصوصی را از دیگر اقدامات دولت لبنان برای رونق اقتصادی در این کشور خواند و افزود: تدابیری ویژه برای تشویق فعالیت های صنعتی و کشاورزی اندیشیده شدها است.

نخست وزیر لبنان روند فعالیت های بخش بانکی لبنان را هم به عنوان یکی از ستون های اصلی اقتصادی این کشور موفقیت آمیز خواند.

خاورم ** 1324
کد N347245